Tisková služba Bílého domu revidovala přepis brífinku Karin Jean-Pierreové, zástupkyně tiskoví mluvčí. V dokumentu byla přeškrtnuta kladná odpověď Jean Pierreové na otázku, zda USA podporují vstup Ukrajiny do NATO. (Foto: Flickr)

Upravený přepis je zveřejněn na webových stránkách Bílého domu.

Jean-Pierreová byl požádána o podporu vstupu Ukrajiny do NATO 6. května na brifinku v Lake Charles v Louisianě.

„Říkám, Ukr … ano. Jo. Jak jsem řekl …“ – začala odpovídat na otázku. A tato slova byla odstraněna z textového přepisu brifinku.

Stručný přepis brifinku Karin Jean-Pierreové

„… Bidenova administrativa se zavázala zajistit, aby dveře do NATO zůstaly otevřeny uchazečům, pokud budou připraveni a schopni splnit své závazky. Proto musí dodržovat závazky a dodržovat politiku členství a přispívat k bezpečnosti v euru -atlantickém regionu, “řekla Jean-Pierreová.

Mimochodem, při stejné události byla poněkud vágní a stejně jako v upraveném fragmentu svého projevu reagovala na žádost o objasnění Bidenova postoje k touze Ukrajiny vstoupit do Aliance.

„… Bidenova vláda se zavázala zajistit, aby dveře NATO zůstaly otevřeny kandidátům, pokud budou ochotni a schopni plnit členské závazky a přispívat k bezpečnosti v euroatlantickém prostoru. USA podporují úsilí Ukrajiny prosazovat právní stát.“ reformy a hospodářský růst a v jeho boji proti ruské agresi, “ uvedla mluvčí.

Připomínáme, Andriy Jermak argumentoval 6. května, že na setkání Vladimira Zelenského s americkým ministrem zahraničí Anthony Blinkenem americká strana znovu potvrdila svou podporu přijetí akčního plánu členství v NATO (MAP) pro Ukrajinou.

Mezitím Victoria Nulandová,  která  Blinkena doprovázela, doporučila představitelům Ukrajiny, s kterými se setkali, aby na schůzce s poslanci Nejvyšší rady nemluvili o otázce vstupu Ukrajiny do NATO .

Zdroj: pz.cz, strana.ua