Technologický miliardář Bill Gates varoval Austrálii, aby se připravila na příští pandemii, která by mohla být způsobena člověkem a být mnohem brutálnější, uvedl server Canadatoday. (Foto: Flickr)

Gates v pondělí v australském think-tanku Lowy Institute v Sydney řekl, že političtí představitelé musí urovnat své spory a spolupracovat na přípravě na příští virus, uvedl Canadatoday.

Technologický miliardář Bill Gates varoval Austrálii, aby se připravila na příští pandemii, a řekl, že bude způsobena člověkem.

Vyzval k větší celosvětové spolupráci a jako příklad uvedl pandemii Covid-19, která ukázala, jak by země mohly zlepšit svou reakci, kdyby spolupracovaly.

„Srovnejte ekonomické náklady na přípravu na příští a na tuto pandemii – ekonomické ztráty přesahují 10 bilionů dolarů,“ řekl.

Zakladatel společnosti Microsoft, který se stal filantropem, uvedl, že k řešení budoucích pandemií je zapotřebí stabilní mezinárodní řád založený na vzájemné politické vůli.

„Jediné, co stále visí na vlásku, je to, zda máme globální kapacitu a na regionální a národní úrovni, což by znamenalo, že v případě hrozby (ze strany infekčních nemocí) budeme jednat tak, aby nebyla globální,“ poznamenal Gates.

„Každých pět let musíme mít komplexní cvičení připravenosti na pandemii na národní i regionální úrovni a potřebujete globální skupinu, která by každou z nich vyhodnotila.“

Kritizoval Spojené státy v čele s Donaldem Trumpem za to, že hrozí vystoupením ze Světové zdravotnické organizace a zadržováním finančních prostředků.

Zdroj: mehrnews.com