Tvrzení Ruska, že syn prezidenta Bidena Hunter „financuje… biologické laboratoře na Ukrajině“, se podle e-mailů, které si The Post prohlédl, zakládá na pravdě. (Foto: Flickr)

Z trojice e-mailů v nechvalně proslulém notebooku Huntera Bidena – o jejichž existenci v říjnu 2020 exkluzivně informoval deník The Post – vyplynulo, že se podílel na pomoci kalifornskému dodavateli obranných zařízení při analýze vražedných chorob a biologických zbraní na Ukrajině.

Moskva tvrdila, že tajné americké laboratoře pro biologické zbraně na Ukrajině byly ospravedlněním její nevyprovokované invaze do sousední země minulý měsíc. Ve čtvrtek tato obvinění zdvojnásobila a prohlásila, že laboratoře vyráběly biochemické zbraně na příkaz Bidenovy rodiny.

„Sám americký prezident Joe Biden je zapojen do vytváření biolaboratoří na Ukrajině,“ uvedl podle státních médií předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin.

„Investiční fond vedený jeho synem Hunterem Bidenem financoval výzkum a realizaci vojenského biologického programu Spojených států. Je zřejmé, že Joe Biden jako jeho otec a hlava státu o této činnosti věděl,“ pokračoval Volodin a požadoval vyšetřování americkým Kongresem a vysvětlení Bílého domu.

Představitelé amerických zpravodajských služeb již dříve odmítli ruskou zprávu jako válečnou propagandu a vysvětlili, že síť ukrajinských biologických laboratoří určených k výzkumu patogenů není tajná a veřejně obdržela finanční prostředky z Washingtonu.

Nicméně nové tvrzení Ruska, že investiční fond prvního syna se podílel na získávání peněz pro projekty biologických laboratoří na Ukrajině, bylo přesné, jak vyplývá z e-mailů zahrnujících jednání Huntera Bidena na Ukrajině, které jako první získal deník The Post a o nichž původně informoval páteční The Daily Mail.

Podle e-mailů nalezených v počítači, který byl v dubnu 2019, kdy Joe Biden kandidoval na prezidenta, opuštěn v opravně v Delaware, investoval Rosemont Seneca Technology Partners 500 000 dolarů do sanfranciské společnosti Metabiota zabývající se výzkumem patogenů a další miliony získal prostřednictvím firem, mezi nimiž byla i Goldman Sachs.

Hunter představil Metabiotu úředníkům ukrajinské plynárenské společnosti Burisma, kde byl členem představenstva, kvůli „vědeckému projektu“ zahrnujícímu biolaboratoře na Ukrajině, ukazují e-maily.

V poznámce jednoho z úředníků společnosti Metabiota adresované synovi tehdejšího viceprezidenta v roce 2014 se uvádí, že společnost by mohla „prosadit kulturní a ekonomickou nezávislost Ukrajiny na Rusku“.

Viceprezidentka společnosti Metabiota Mary Guttieriová psala Hunterovi o geopolitických otázkách týkajících se výzkumu společnosti v bývalé sovětské republice také v dubnu 2014, dva měsíce poté, co Rusko napadlo a anektovalo oblast Krymu.

„Jak jsem slíbila, připravila jsem přiloženou zprávu, která poskytuje přehled o společnosti Metabiota, o našem angažmá na Ukrajině a o tom, jak můžeme potenciálně využít náš tým, sítě a koncepty k prosazení kulturní a ekonomické nezávislosti Ukrajiny na Rusku a k její další integraci do západní společnosti,“ stálo v její zprávě.

O několik dní později napsal jednatel společnosti Burisma Vadym Pozharskyi Bidenovi o „jak jste nazval projekt ‚Věda Ukrajina'“.

„Jak jsem pochopil, Metabiota byla subdodávkou pro hlavního dodavatele ministerstva obrany B&V [inženýrská firma Black & Veatch],“ stálo v jeho e-mailu. „Jaký druh partnerství Metabiota na Ukrajině hledá?“ zeptal se.

Později v roce 2014 USA přidělily společnosti Metabiota 23,9 milionu dolarů, přičemž 307 091 dolarů bylo přiděleno na „ukrajinské výzkumné projekty“, jak ukázaly záznamy o vládních výdajích.

Mladší Biden se investorům chlubil, že jeho společnost zorganizovala financování společnosti Metabiota a pomohla jí „získat nové zákazníky“ včetně „vládních agentur“, jak vyplývá z e-mailů.

V roce 2010 byla společnost B&V pověřena americkou Agenturou pro snižování obranných hrozeb, aby v Oděse vybudovala laboratoř, která by „vylepšila stávající vládní dohledové systémy pro odhalování, hlášení a reakci na bioteroristické útoky, epidemie a potenciální pandemie“, uvádí se na internetových stránkách společnosti.

Podniky Huntera Bidena zvedly obočí bývalému důstojníkovi CIA.

„Jeho otec byl viceprezidentem Spojených států a měl na starosti vztahy s Ukrajinou. Proč byl tedy Hunter nejen ve správní radě podezřelé ukrajinské plynárenské firmy, ale také je spojil se společností pracující na výzkumu biologických zbraní?“, řekl listu Mail Sam Faddis.

‚Je to zřejmý pokus ruské propagandy toho využít. Nic to však nemění na tom, že se zdá, že je zde skutečně něco, co je třeba prozkoumat.

„Proč je Hunter Biden uprostřed toho všeho? Proč je v centru dění zhrzený syn viceprezidenta – chlapík bez znatelných schopností a závislý na kokainu?“ ptá se.

Dvaapadesátiletý Hunter Biden je nadále federálně vyšetřován kvůli možným daňovým podvodům. V roce 2018 se vyšetřování rozšířilo a zkoumalo, jak se jeho mezinárodní obchodní aktivity coby lobbisty a investora prolínaly s politickou kariérou jeho otce. Ten obvinění z nekalých praktik odmítl.

Zdroj: nypost.com