Syrské letectvo zaútočilo na turecký vojenský konvoj, který se pohyboval v oblasti syrského města Chán Šajchún v provincii Idlib. Informuje o tom turecká agentura DHA. (Foto: Af.mil)

Podle agentury DHA se turecký vojenský konvoj pohyboval v Chán Šajchúnu mezi pozorovacími stanovišti určenými k dohlížení nad zónou deeskalace.

Ministerstvo obrany Turecka informace o leteckém útoku potvrdilo. V prohlášení rezortu se uvádí, že „během pohybu konvoje směrem k devátému tureckému pozorovacímu stanovišti v Idlibu byl proveden letecký útok, jehož následkem přišli o život 3 civilisté a 12 civilistů bylo zraněno“.

„Důrazně odsuzujeme tento útok, který je v rozporu se stávajícími dohodami a s naším dialogem a interakcí s Ruskem,“ dodává se.

Dříve kanál Syria TV s odkazem na ministerstvo zahraničních věci Sýrie informoval, že turecké obrněné transportéry se zbraněmi na palubě porušily syrskou hranici, vstoupily do města Sarakíb a směřují do městado města Chán Šajchún.

Tento krok Ankary syrské MZV označilo za neslýchanou intervenci a porušení suverenity země. Rezort také obvinil Turecko z podpory teroristů Džabhatan-Nusrá.

Dříve se uvádělo, že syrská armáda převzala kontrolu nad kontrolními stanovišti na severozápadním okraji Chán Šajchúnu. Město, které je pod kontrolou bojovníků, je obklíčeno syrskou armádou.

Po jednání v hlavním městě Kazachstánu Nur-Sultan začal od 2. srpna platit v Idlibu režim příměří. Velení Ozbrojených sil Syrské arabské republiky uvedlo, že zastaví operaci, jestli Turecko splní své závazky podle rusko-turecké dohody uzavřené v září 2018 v Soči. Hlavním bodem této dohody je stažení těžkých a středních zbraní bojovníků 20 kilometrů od idlibské demilitarizované zóny.

O tři dny později, tj. 5. srpna, armáda pokračovala v operaci kvůli nedodržení podmínek ze strany gangů. Ty využily klidu a pokusily se zaútočit na pozice syrské armády na severu provincie Hamá a opakovaně útočily na obytná sídla v této oblasti.

Současně se v provincii Idlib nachází více než tucet různých ozbrojených seskupení. Celkem je podle různých zdrojů v provincii Idlib asi 30 tisíc bojovníků včetně zahraničních žoldáků.

Přítomnost tureckých sil na hranicích Sýrie, které tam provádějí operaci proti Kurdům, Damašek opakovaně označoval za nelegální a vyzýval Ankaru, aby své vojáky stáhla.

Zdroj:  bbc.co.uk