Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová požaduje po běloruské straně okamžité vysvětlení incidentu s letadlem společnosti Ryanair a zadržením opozičního blogera Romana Protaseviče v Minsku. (Foto: Pixabay)

„Je naprosto nepřijatelné, aby letadlo, které mířilo z Athén do Vilniusu, přistálo v Minsku. Všichni cestující by měli mít možnost okamžitě pokračovat ve své cestě do Vilniusu se zárukou bezpečnosti. Jakékoli porušení mezinárodních pravidel letecké dopravy by mělo mít důsledky,“ napsala von der Leyenová na Twitteru.

Von der Leyenová rovněž vyzvala Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO), aby situaci prošetřila.

Předseda Evropské rady Charles Michel, předseda Evropského parlamentu David Sassoli, ministři zahraničí Rakouska, Německa, Francie a Estonska vyzvali k mezinárodnímu vyšetřování incidentu a apelují na běloruské orgány, aby umožnily všem cestujícím pokračovat v letu. Litevský prezident Gitanas Nausėda požadoval okamžité propuštění Protaseviče.

Polský premiér Mateusz Morawiecki zase požádal Michela, aby do programu zítřejšího zasedání Evropské rady přidal bod týkající se okamžitých sankcí proti „Lukašenkovu režimu“. Incident označil za „únos civilního letadla“ a „bezprecedentní akt státního terorismu“.