S tím, jak v USA pokračuje vakcinační tažení proti COVID-19, které naráží na nové překážky, jelikož mnozí Američané váhají s přijetím očkování, tak Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) minulý týden oznámilo, že plně vakcinovaní Američané ve většině situací už nepotřebují nosit masky. (Foto: Flickr)

Ale tato směrnice, ač vytvořená s dobrým úmyslem, nejspíš nebude mít žádoucí účinek, aby dohnala více lidí k přijetí vakcín, a nejspíš jen otevře novou příležitost ke konfliktu a mohla by přispět k vypuknutí epidemie.

Aby bylo jasno, nová směrnice CDC je jasně manévrem zamýšleným k podnícení Američanů, aby tu vakcínu přijali. Poselství prezidenta Joe Bidena o maskách bylo proneseno v tónu, který poukazuje, že USA vyhlašují předčasné vítězství nad COVID-19 a kdokoliv, kdo si vezme vakcínu, se může vrátit do situace, jaká byla předtím.

13. května Biden tweetnul: „Po roce tvrdé práce a po tolika obětech, teď platí jednoduché pravidlo: vezmi si vakcínu, nebo nos masku, dokud si ji nevezmeš.“

Problém tu spočívá v tom, že lidé, kteří jsou nejvíce proti vakcínám, jsou nejvíce i proti maskám, a ti jsou proti obojímu čistě na základě ideologie. Už teď se na sociálních médiích řada problémových aktérů této nové směrnice chytá, aby propagovala lži proti vakcinačnímu statutu. Pro to ale prostě není žádný zjevný důvod. Spousta takových lidí masky nejspíš nepoužívá, takže uvolnění směrnic CDC o maskách pro ně neposkytuje v podstatě žádnou pobídku.

Ale obecněji ta nová směrnice pokračuje v rozšířené chybě, kterou jsme vídali u federální vlády USA stejně jako u mnoha jiných vlád po celém světě neustále provádět po celou pandemii, což je předpoklad, že lidé budou jednat odpovědně. To, jak se v USA a v těch ostatních zemích, které ustupovaly v bezpečnosti lidí, rozehrála celá pandemie, nám ukazuje, jak je to nesprávné.

Jak minulý týden referoval USA Today, experti po celé zemi už vědí, že systém poctivosti prostě fungovat nemůže, protože lhát se může beztrestně a neexistuje způsob, jak ověřit, kdo očkován byl či nebyl. Jen to lidem otvírá dveře, aby lhali bez jakýchkoliv důsledků.

„Svým způsobem je to opravdu perfektní recept na to, aby spousta lidí byla nepoctivá ohledně toho, zda se dali očkovat. Ti mohou říci, no, všichni, kteří z toho měli opravdu obavy, zmizeli a nechala si to dát, a riziko pro mě osobně je malé,“ řekl těmto novinám profesor psychologie na University of California, San Diego Michael McCullogh.

Vypadá to, že tato směrnice CDC jen vytvoří nové cesty pro lidi, aby vedli kvůli nošení masek nebo sociálnímu odstupu spory, k čemuž už běžné docházelo. Určitě vytvoří ve společnosti větší napětí, prohloubí to polarizaci, přidá to další zátěž na podniky a mohlo by to nakonec souboj země s COVID-19 prodloužit.

Lékařská obec obecně má sklony pochybovat a být tváří v tvář neznámému na straně opatrnosti, kvůli čemuž je ta nová směrnice CDC tak divná. Pandemie určitě ani po roce tvrdé práce a obětech není za námi, ani v USA a zvláště ne v jiných částech světa, jako Indie. S tím, jak se virus dále šíří, objevují se pořád nové varianty, z nichž některé mají potenciál překonat existující vakcíny.

Pravdou je, že studie ukazují, že existující vakcíny jsou proti současným variantám dost účinné. Ale jak se diskutovalo v dubnovém článku lékařského žurnálu Lancet, je možnost „překonání vakcín“ vysoce závislá na prostředí výskytu této choroby. Podle tohoto článku, tak i při současné míře infekčnosti existuje asi 60 procentní pravděpodobnost překonání vakcín během 6 měsíců.

A to by mohlo být skutečným důvodem, proč by výše uváděné nošení masek i po vakcinaci mohlo být bezpečné. Když je tu pořád tolika neznámých a existuje zjevně možnost k rozsáhlému výskytu klamání, tak to z politického hlediska nedává smysl.

Navíc existují i jasně méně nebezpečné způsoby k pobízení lidí, aby přijali vakcínu, které některé státy a místní vlády už uplatňují, jako jsou loterie, jídlo a pití zdarma, nebo vstupenky na koncerty a sportovní události. Proč dokladů o vakcinaci nevyužít k nějakému rozhýbání ekonomiky.

Biden se možná těmto druhům pobídek brání z politického hlediska proto, že takové pobídky by mohly vést k žalobám nebo útokům jeho politických odpůrců. Pokud je ale pro Bidena řešení zdráhavosti k vakcinaci a překonání pandemie skutečnou prioritou, tak by bylo lepší, aby jeho tým byl kreativnější.

Bradley Blankenship