Čísla překonávají 108 000 až 400 000 návštěvníků shromáždění v roce 2021, které odhadují stejné subjekty. (Foto: Twitter)

Podle místní policie se na každoročním shromáždění na podporu nezávislosti v rámci Národního dne v Barceloně sešlo přibližně 150 000 lidí.

K pochodu se tak připojilo o 42 000 lidí více než loni, kdy podle odhadů místní policie protestovalo v Barceloně v den Národního dne za nezávislost 108 000 lidí.

Přesto pořádající občanská organizace ANC zvýšila toto číslo na 700 000, tedy o 300 000 více, než kolik činily jejich výpočty v roce 2021.

Shromáždění začalo na třídě Paral-lel a skončilo na stanici Estació de França u parku Ciutadella, kde sídlí katalánský parlament.

Atmosféra byla po celou dobu veselá a pokojná, skandovalo se za nezávislost, proti vládním stranám a někteří účastníci podporovali bývalého prezidenta Carlese Puigdemonta.

Když akce skončila, předseda ANC Dolors Feliu požadoval „nezávislost nebo volby“ na obou vládních stranách, které jsou rovněž nakloněny odtržení od Španělska.

Během svého projevu naznačila vznik nové strany a mnozí návštěvníci shromáždění spontánně skandovali „vládo, odstup“.

Prezident Aragonés se akce nezúčastnil, „protože je namířena proti stranám [podporujícím nezávislost], a ne proti Španělsku“. Je to hlavní důkaz toho, že stoupenci kampaně za rozchod se Španělskem jsou rozděleni na ty, kteří upřednostňují rozhovory s Madridem, včetně Aragonèse, a na ty, kteří tvrdí, že konfrontace by byla mnohem efektivnější cestou vpřed.

Oficiální manifest protestu, který organizuje občanská organizace ANC, totiž kritizuje vedení kampaně za nezávislost ze strany stran, které ji vedou.

Je to poprvé od roku 2015, kdy se katalánský prezident pochodu nezúčastní.

Předseda středopravicové nacionalistické strany CDC Artur Mas byl katalánským prezidentem v roce 2012, kdy se konala první masová demonstrace za nezávislost v rámci Národního dne – přesto se tento vůdce, který během svého působení přešel od požadavku referenda k otevřenému zastánci rozdělení, pochodu v době, kdy byl ve funkci, nikdy nezúčastnil, aby si zachoval svou institucionální roli.

V letech 2016 a 2017 byl prezidentem Carles Puigdemont, člen téže strany (než zanikla a ustoupila PDeCat) a explicitněji se zasazující o nezávislost, který se akce zúčastnil, stejně jako jeho nástupce Quim Torra, kterého sám jmenoval, v letech 2018, 2019 a 2020.

V roce 2021 se ke shromáždění připojil levicový prezident rovněž podporující nezávislost Pere Aragonès, ale v roce 2022 se již nezopakoval.

Účast na demonstraci je každoročně 11. září jedním z klíčových faktů, podle nichž lze poznat míru angažovanosti Katalánců v kampani za nezávislost.

Shromáždění v roce 2014 představuje vrchol počtu účastníků, kterých se podle místní policie zúčastnilo 1,8 milionu, což představovalo téměř čtvrtinu celkového počtu obyvatel země.

Přesto tyto počty klesaly zejména po referendu a prosazení nezávislosti v říjnu 2017, přičemž svou roli sehrála i pandemie.

Zdroj: catalannews.com