Rada Smolninské městské formace (MF) v Petrohradě se rozhodla vyzvat poslance Státní dumy, aby vznesli obvinění z vlastizrady proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a odvolali ho z funkce. Informoval o tom Dmitrij Paljuga, zastupitel obce Smolninskoje. (Foto: Flickr)

„Rozhodnutí [o zaslání dotazů poslancům Státní dumy] podpořila většina přítomných poslanců [Smolninské obce],“ uvedl Paljuga, aniž by upřesnil, kolik poslanců přesně rozhodnutí schválilo.

Zveřejnil také texty rozhodnutí a výzvy, které mají být zaslány poslancům Státní dumy. Tvrdí, že válka zabíjí „mladé práceschopné“ ruské občany, ruská ekonomika trpí, NATO se rozšiřuje na východ a Ukrajina dostává nové zbraně (ačkoli Putin označil za jeden z cílů invaze „demilitarizaci“ země).

„Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí prezidenta Putina spustit EWS je škodlivé pro bezpečnost Ruska a jeho občanů. V této souvislosti vás jako poslance Státní dumy žádáme, abyste navrhl obvinění ruského prezidenta z velezrady a zbavil ho funkce,“ stojí ve výzvě. Kolika poslancům se plánuje zaslat, Palyuga neupřesnil.

Krátce po ruské invazi na Ukrajinu poslali poslanci Smolninska výzvu Vladimiru Putinovi, aby zastavil válku a odstoupil. Chtěli také uspořádat protiválečné shromáždění v Petrohradě, ale městské úřady ho odmítly povolit.

Zdroj: meduza.io