V interním dokumentu technologického giganta se uvádí, že zatímco vyvíjí vlastní technologii AI, používání chatbotů s umělou inteligencí mimo firmu bude pro zaměstnance omezeno… (Foto: Flickr)

Velký technologický gigant Apple omezil firemní používání široce populárního chatbota s umělou inteligencí (AI) ChatGPT kvůli obavám z úniku citlivých dat.

Zpráva deníku The Wall Street Journal odhalila, že interní dokument určený zaměstnancům společnosti Apple zakázal používání ChatGPT a podobných nástrojů AI podporovaných společností Microsoft, zatímco společnost vyvíjí vlastní technologii AI.

Podle dokumentu se vývojář iPhonů obává, že by pracovníci mohli tyto programy používat a vyzradit tak důvěrné informace společnosti.

Zmíněno bylo také omezení nástroje umělé inteligence GitHub Copilot, aplikace vlastněné společností Microsoft, která automatizuje psaní softwarového kódu.

Cointelegraph oslovil společnost Apple s žádostí o další komentář.

Tento interní zákaz přichází poté, co 18. května v obchodě Apple App Store debutovala aplikace ChatGPT pro iOS.

Nová aplikace je v současné době k dispozici pro uživatele iPhonů a iPadů ve Spojených státech, ale hodlá se rozšířit do dalších zemí „v nadcházejících týdnech“, spolu s verzí pro Android, která se objeví „brzy“.

Vedle společnosti Apple omezily interní používání aplikace ChatGPT i další velké společnosti. Společnost Samsung zaslala 2. května zaměstnancům oběžník, ve kterém zakázala používání nástrojů generativní umělé inteligence, jako je ChatGPT.

V případě společnosti Samsung tato politika následovala po incidentu, kdy zaměstnanci společnosti Samsung nahráli na platformu „citlivý kód“.

Společnost Samsung zaměstnancům, kteří takové aplikace používají na osobních zařízeních, sdělila, aby nenahrávali žádné firemní informace, jinak jim hrozí „disciplinární opatření až po ukončení pracovního poměru“.

Kromě společností Samsung a Apple zakázaly interní používání nástrojů generativní umělé inteligence, jako je ChatGPT, také společnosti JPMorgan, Bank of America, Goldman Sachs a Citigroup.

Mnoho společností, které zakázaly zaměstnancům používání chatbotů s umělou inteligencí, také vytváří své vlastní aplikace. Ještě na začátku května generální ředitel společnosti Apple Time Cook uvedl, že společnost plánuje „vetknout“ AI do svých produktů.

Zdroj: cointelegraph.com