Američtí vojáci mohou být vinni z válečných zločinů v Somálsku. Informoval o tom The Business Insider s odkazem na vyšetřování Amnesty International.

Ve zprávě této organizace na ochranu lidských práv se poukazuje na to, že za dva poslední roky zahynulo v důsledku pouhých pěti z více než stovky leteckých útoků amerických letadel a dronů v Somálsku minimálně 14 civilistů a sedm utrpělo zranění.

„Tyto útoky porušily mezinárodní humanitární právo, některé z nich se dají pokládat za válečné zločiny,“ praví se ve zprávě Amnesty International.

Když africké velení USA (AFRICOM) obdrželo tuto zprávu, ještě jednou vyvrátilo smrt civilistů v důsledku amerických operací v Somálsku proti teroristické frontě Aš-Šabáb, která je součástí Al-Káidy* v Africe.

Ve článku se uvádí, že Amnesty International požádala o rozhovor přes 150 očitých svědků, příbuzných, válečných přesídlenců a expertů. Organizace poukázala na to, že provedla pečlivou analýzu satelitních snímků, částí munice a fotografií s následky leteckých útoků.

Ochránci lidských práv z Amnesty International se domnívají, píše Business Insider, že počet mrtvých civilistů může být mnohem větší.

Ředitelka Amnesty International pro bezpečnost v oblasti lidských práv Daphne Eviatarová si postěžovala na to, že Pentagon a americká vláda nebyly čestné ohledně obětí mezi civilisty v důsledku operací v Somálsku.

„AFRICOM pořád prohlašoval, že nehledě na desítky leteckých útoků ročně nedošlo k žádným obětem mezi civilisty,“ poznamenala Eviatarová.

Tato tvrzení amerických vojáků vzbudila vážná podezření Amnesty International, která se rozhodla, že podnikne vlastní vyšetřování.

Podle Eviatarové má americká vláda přiznat existenci těchto obětí, k nimž patří také děti, farmáři, kopáči studen. Domnívá se, že vojáci útočili na předpokládané teroristy, tedy muže vojenského věku, dokonce v případě, jestli doopravdy nevěděli, jestli jsou ve spojení s bojovníky nebo extremistickými skupinami.

„Je to naprosto protizákonné,“ zdůraznila Eviatarová. Řekla, že právě kritika podobných válečných metod přispěla k tomu, že předcházející americký prezident Barack Obama schválil nová pravidla ochrany civilního obyvatelstva.

Zdroj:  businessinsider.com