Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zopakoval, že jeho země nepodlehne americkým hrozbám, které vyžadují, aby Ankara upustila od ruských systémů protivzdušné obrany S-400. (Foto: Pixabay)

„Podnikli jsme kroky k (nákupu amerických stíhaček, pozn. red.) F-35, a vy nám vyhrožujete a požadujete, abychom vrátili S-400 Rusku. My ale nejsme kmenový stát, jsme Turecko,“ pronesl Erdogan ve svém projevu ve městě Malatya. Vysílání bylo zveřejněno na Twitteru tureckého vůdce.

Dodávky nejnovějších ruských systémů protivzdušné obrany S-400, které způsobily krizi ve vztazích Turecka a Spojených států amerických, začaly v polovině července 2019. Washington požadoval, aby se Turecko vzdalo dohody a na oplátku nakoupilo americké komplexy Patriot. Zároveň hrozil zpožděním nebo úplným zrušením prodeje nejnovějších stíhaček F-35 do Turecka, stejně jako vyhrožoval uvalením sankcí podle CAATSA (zákon O boji proti americkým nepřátelům prostřednictvím sankcí).

Ankara však odmítla jakékoli ústupky a pokračovala v jednáních o dalších systémech S-400.

V souvislosti s tím turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dále prohlásil, že se jeho země nebojí ani amerických sankcí kvůli podpoře Ázerbájdžánu v konfliktu v Náhorním Karabachu. Už ale neupřesnil, kdo ve Washingtonu navrhuje jejich zavedení.

„Někteří z Ameriky volají mému bratrovi Ilhamovi (Alijevovi, prezidentovi Ázerbájdžánu, pozn. red.) a tvrdí mu, že ví, kdo podporuje Ázerbájdžán. Prý je to Erdogan a Turecko. Američané vyhrožují Ankaře sankcemi. A my říkáme: Ty (Ameriko, pozn. red.) nechápeš, s kým máš tu čest. Uvalte sankce, nečekejte příliš dlouho,“ nechal se slyšet turecký prezident ve svém projevu.

Prohlášení přišlo jen den poté, co ministr obrany Hulusi Akar uvedl, že turecká armáda kontroluje své systémy protivzdušné obrany S-400 a připravuje je k rozmístění. Také dodal, že „nákup a plánované kontroly S-400 neznamenají, že se země odcizuje od NATO“.

Následně zdůraznil, že nákup ruských raketových systémů neporušuje závazky Turecka jako člena aliance, a požádal NATO, aby místo kritiky dohody pojmenovalo alternativu k systému protivzdušné obrany.

Začátkem tohoto týdne Akar potvrdil, že Turecko provedlo testy systémů protivzdušné obrany v Sinopu, a poukazoval na to, že cvičení byla naplánována v souladu se smlouvou.

Zdroj:  dailysabah.com