Vědci v čínském Wuhanu, kteří spolupracovali s čínskou armádou, geneticky manipulovali s nejsmrtelnějšími koronaviry na světě, aby vytvořili nový mutantní virus právě v době, kdy začala pandemie Covid-19, uvádí Sunday Times. (Foto: Flickr / ilustrační)

Ten prozkoumal stovky dokumentů, „včetně dříve důvěrných zpráv, interních poznámek, vědeckých článků a e-mailové korespondence, které byly získány prostřednictvím zdrojů nebo bojovníků za svobodu informací během tří let od začátku pandemie.“

Deník The Times rovněž vedl rozhovory s vyšetřovateli amerického ministerstva zahraničí, včetně odborníků specializujících se na Čínu, nové pandemické hrozby a biologické zbraně – kteří vedli to, co deník popisuje jako „první významné americké vyšetřování původu epidemie Covid-19“.

[N]aše nové vyšetřování podává zatím nejjasnější obraz toho, co se stalo v laboratoři ve Wuhanu.

Zařízení, které v roce 2003 začalo pátrat po původu viru Sars, získalo finanční prostředky od americké vlády prostřednictvím charitativní organizace se sídlem v New Yorku, jejímž prezidentem byl vzdělaný zoolog narozený v Británii. Přední americký vědec zabývající se koronaviry se podělil o nejmodernější techniky manipulace s viry.

Institut se zabýval stále riskantnějšími experimenty s koronaviry, které shromažďoval v netopýřích jeskyních v jižní Číně. Zpočátku své výsledky zveřejňoval a tvrdil, že související rizika jsou oprávněná, protože práce může pomoci vědě při vývoji vakcín.

To se změnilo v roce 2016 poté, co vědci objevili nový typ koronaviru v důlní šachtě v Mojiangu v provincii Yunnan, kde lidé umírali na příznaky podobné Sars. -Sunday Times

Kmen z důlní šachty Mojiang, na který zemřelo několik lidí, je nyní uznáván jako „jediný člen nejbližší rodiny Covid-19, o němž je známo, že existoval před pandemií“, a byl převezen do Wuhanského virologického institutu. Poté „stopa dokumentů začíná tmavnout“, uvedl jeden americký vyšetřovatel. „Přesně tehdy se rozjel utajovaný program. Můj názor je, že důvodem utajení programu Mojiang bylo vojenské utajení související se snahou [armády] o dvojí využití virologických biologických zbraní a vakcín.“

Podle amerických vyšetřovatelů zahájila WIV utajovaný program, jehož cílem bylo zvýšit přenosnost minských virů na člověka, což podle nich vedlo k vytvoření viru Covid-19, který pak po nehodě v laboratoři unikl do města Wuhan.

„Je stále jasnější, že Wuhanský virologický institut se podílel na vzniku, šíření a utajování pandemie Covid-19,“ uvedl jeden z vyšetřovatelů, který našel důkazy o tom, že vědci pracující na zmíněných experimentech byli v listopadu 2019 hospitalizováni s příznaky podobnými Covidu, tedy pouhý měsíc předtím, než se o pandemii dozvěděl Západ. Zemřel také jeden z příbuzných obětí.

„Byli jsme skálopevně přesvědčeni, že se pravděpodobně jedná o Covid-19, protože v laboratoři pracovali na pokročilém výzkumu koronavirů. Jsou to vyškolení biologové ve věku třiceti až čtyřiceti let. Pětatřicetiletí vědci chřipkou příliš neonemocní,“ řekl jeden z vyšetřovatelů.

Samostatná analýza mezitím odhalila, že epicentrum původní epidemie Covid-19 se nacházelo v blízkosti WIV, nikoli na „mokrém“ trhu s divokou zvěří ve Wuhanu, jak se dříve předpokládalo.

„Vedl jsem rozhovory s vědci v Asii, kteří mají úzké vztahy s Wuhanským virologickým institutem,“ řekl jeden z vyšetřovatelů, který uvedl, že má důkazy o tom, že WIV pracoval na vakcíně proti Covid-19 i před pandemií. „Řekli mi, že podle jejich přesvědčení probíhal na podzim roku 2019 výzkum vakcíny, který se týkal očkování proti Covid-19.“

Mikrobiolog z Rutgersovy univerzity Richard Ebright označil tyto experimenty za „zdaleka nejbezohlednější a nejnebezpečnější výzkum koronavirů – nebo vlastně jakýchkoli virů -, o kterém je známo, že byl kdykoli a kdekoli proveden“.

Humanizované testy na myších

Profesor Ralph Baric z univerzity v Severní Karolíně je průkopníkem špičkových experimentů, které využívají techniku slučování různých patogenů kombinací jejich genů. Pro testování účinků těchto chimérických koronavirů vytvořil Baric „humanizované“ myši, kterým byly vpraveny geny umožňující vývoj plic a cévního systému podobného lidskému.

Zlověstné je, že existují nástroje pro současnou modifikaci genomů za účelem zvýšení virulence [a] přenosnosti,“ napsal Baric v článku z roku 2006. „Tyto biologické zbraně by mohly být namířeny proti lidem, domestikovaným zvířatům nebo plodinám, což by mělo ničivý dopad na lidskou civilizaci.“

Mezitím se v roce 2012 začali aktivisté a vědci stavět proti výzkumu s využitím funkcí (gain-of-function) kvůli jeho inherentním nebezpečím.

„S živým virem Sars nyní pracuje asi 30 laboratoří po celém světě. Pravděpodobnost úniku alespoň z jedné laboratoře je vysoká,“ napsala Lynn Klotzová, vedoucí pracovnice Centra pro kontrolu zbrojení a nešíření zbraní. „Vedl by jeden z deseti úniků k velké epidemii nebo pandemii? Jedna ze sta? Jedna z tisíce? To nikdo neví. Ale při kterékoli z těchto pravděpodobností by byl počet obětí a úmrtí vážený pravděpodobností neúnosně vysoký.“

V roce 2013 zavolal výzkumník WIV Shi Zhengli Ralphu Baricovi a požádal ho o pomoc při pěstování dostatečného množství viru podobného Sars nalezeného v jeskyni, SHC014, aby mohl provést testování. Baric souhlasil a WIV mu poskytl genetickou sekvenci kmene, aby mohl znovu vytvořit geny z jeho proteinů hrotu. Baricův tým vložil „gen hrotu“ viru SHC014s do kopie původního viru Sars, který vytvořil v Severní Karolíně, a otestoval nový chimérický virus na humanizovaných myších.

Mezitím v květnu 2014 získala aliance EcoHealth Alliance 3,7 milionu dolarů od amerického Národního institutu zdraví – z toho více než 500 000 dolarů šlo na financování nákupu laboratorního vybavení ve WIV a 130 000 dolarů šlo přímo na Shi a jejího asistenta.

Poté Obamova administrativa zakázala výzkum získávání funkcí, ale „klička“ umožňovala pokračovat v této praxi, pokud byla považována za „naléhavou a bezpečnou“. Právě to Baricová argumentovala u NIH, který souhlas udělil.

Výsledky Baricova experimentu s genetickou sekvencí, kterou mu poskytla Shi, byly publikovány ve spoluautorství v listopadu 2015. Kombinovaná kopie viru Sars a SHC014 byla potenciálním masovým zabijákem. Způsoboval těžké poškození plic u humanizovaných myší a byl odolný vůči vakcínám vyvinutým pro Sars. V článku se připouští, že se mohlo jednat o příliš nebezpečný experiment.

Způsobil velký rozruch. „Pokud by virus unikl, nikdo by nedokázal předpovědět jeho trajektorii,“ varoval Simon Wain-Hobson, virolog z Pasteurova institutu v Paříži. -Sunday Times

A v květnu 2016 Daszak na konferenci v New Yorku řekl, že se „stále více přibližuje“ k získání viru, „který by se skutečně mohl stát patogenním pro lidi“.

V roce 2017 napsala v článku, že se její tým snažil vytvořit osm mutantních koronavirů založených na kmenech nalezených v jeskyni Shitou – u dvou z nich bylo zjištěno, že infikují lidské buňky. Výzkum byl prováděn v laboratořích BSL-2, zatímco americké směrnice pro takový výzkum vyžadují opatření BSL-3, která zahrnují samozavírací dveře, filtrovaný vzduch a vědce vybavené plnými osobními ochrannými pomůckami, zatímco jsou pod lékařským dohledem, píší Times.

Zadejte kouřící zbraň

Zatímco Shi vytvářela svých osm mutantních virů, WIV udělala „další nebezpečný skok vpřed“ při práci na virech z jeskyně Shitou – v experimentu, který Ebrightová popisuje jako nejnebezpečnější koronavirus, jaký byl kdy proveden – a který byl částečně financován z grantů EcoHealth.

Vědci vybrali tři laboratorně vypěstované mutantní viry, které vznikly smícháním virů podobných Sars a WIV1 a u nichž bylo prokázáno, že infikují lidské buňky. Tyto mutanty pak byly vstříknuty do nosů myší albínů s lidskými plícemi.

Cílem bylo zjistit, zda tyto viry mají potenciál vyvolat pandemii, pokud se spojí dohromady, jak by se to mohlo stát přirozeně v netopýří kolonii. Původní virus WIV1 byl pro srovnání vpraven do jiné skupiny myší.

Myši byly po dobu dvou týdnů sledovány v klecích. Výsledky byly šokující. Mutantní virus, který spojil WIV1 s SHC014, zabil 75 % hlodavců a byl třikrát smrtelnější než původní WIV1. V prvních dnech infekce bylo zjištěno, že plíce myší podobné lidským obsahují až 10 000krát větší virovou nálož než původní virus WIV1.

Vědci vytvořili vysoce infekční superkoronavirus s děsivou mírou úmrtnosti, který by se s největší pravděpodobností v přírodě nikdy neobjevil. Nový geneticky modifikovaný virus nebyl Covid-19, ale mohl být ještě smrtelnější, kdyby unikl. -Sunday Times

Peter Daszak z organizace EcoHealth ve své výroční zprávě o pokroku WIV z dubna 2018 úmrtí myší vynechal. Nezmínil se o nich ani v žádosti o prodloužení grantu, kterou později téhož roku podal u NIH. Ve skutečnosti uvedl, že se u nich vyskytly pouze „mírné klinické příznaky podobné Sarsu“.

Daszak tedy lhal, protože experiment ve skutečnosti zabil šest z osmi infikovaných humanizovaných myší.

Daszak se nakonec přiznal, ale tvrdí, že jeho prohlášení o „mírných“ onemocněních bylo založeno na předběžných výsledcích (navzdory skutečnosti, že myši uhynuly několik měsíců před vydáním jeho prohlášení).

Ministerstvo zahraničí USA se vyjádřilo

V době, kdy se celosvětové uzávěry chýlily ke konci, dostali vyšetřovatelé amerického ministerstva zahraničí přístup k tajným informacím o čínských pokusech s koronaviry v měsících a letech předtím, než se objevil Covid-19. Na základě těchto informací bylo možné zjistit, zda se v Číně provádějí pokusy s koronaviry. Více než tucet vyšetřovatelů, kteří měli bezkonkurenční přístup k „metadatům, telefonním informacím a internetovým informacím“ z odposlechů amerických zpravodajských služeb, zveřejnilo počátkem roku 2021 zprávu, která obsahovala dvě tvrzení; že WIV experimentovala s kmenem RaTG13, nalezeným v dole Moijang, a že těsně před pandemií probíhal tajný vojenský výzkum – včetně pokusů prováděných na pokusných zvířatech.

„Pracovali s devíti různými variantami viru Covid,“ uvedl jeden z vyšetřovatelů a dodal, že si myslí, že jeden z virů ve WIV byl ještě bližší viru Covid-19 než RaTG13.

„Jsme přesvědčeni, že pracovali s bližší nepublikovanou variantou – možná nasbíranou v Mojiangu.“

A samozřejmě i další se domnívají, že Covid-19 byl z velké části americkou produkcí…

Ať tak či onak, tady to máte. Omluvy od mainstreamových médií, ověřovatelů faktů, společností provozujících sociální média lze zaslat na adresu info@ac24.cz.

Zdroj: thetimes.co.uk