Asi 80 finských občanů cestovalo na Střední východ, aby bojovali za Islámský stát, a teď vlád zvažuje, zda těm, co se vrací, umožní, aby předběhli fronty čekatelů na bydlení, aby jim tak umožnila re-integrovat se do společnosti. Finské ministerstvo vnitra rovněž vyzvalo místní úřady, aby i ty pomohly vracejícím se militantům Islámského státu sehnat pracovní místa, hlásí Ilta-Sanomat.


Tyto noviny uvedly, že tento návrh je velice kontroverzní a mohl by vést i k návratu džihádistů páchajících ve Finsku násilnosti včetně terorismu.

Ministerstvo sice uznává, že to problém je, ale říká, že to je na sociálních pracovnících, aby domysleli praktickou realizaci.

Město Vantaa s návrhem ministerstva souhlasilo a říká, že v současném systému sociálního zabezpečení chybí ustanovení řešící ty, co se vracejí bojišť. Anna Cantell-Forsbom, vedoucí oddělení rodinných služeb ve Vantaa, řekla: „Věřím, že když se za jeden z nejlepších mechanismů proti radikalizaci považována re-integrace, tak je nejdůležitější věcí opatřit jim byty a pracovní zaškolení.“

Paní Cantell-Forsbom, řekla, že jelikož jsou vracející se válečníci takovým nebezpečím, tak by měli dostat bydlení co nejrychleji, s dodatkem: „Samozřejmě, že by se jim mělo dostat i další podpory. Samotný byt neřeší všechno. I další životně důležité aspekty by se měly uvážit.“

Tarja Mankkinen, ředitelka pro rozvoj na ministerstvu vnitra, uvedla, že první prioritou by mělo být, ještě než dostanou sociální pomoc, zjistit, zda byli ti dezertéři přímo zapojeni do ukrutností Islámského státu.

Ve finském návrhu se odráží to, po čem v posledních měsících volá řada švédských místních správ. Např. město Lund podpořilo spolu s jinými zprávu národního koordinátora proti násilnému extremismu, která prosazuje, aby se džihádistům dávalo bydlení, byli zbaveni dluhů a dostali přístup k dalším sociálním programům.

Švédsko rovněž odmítlo automatické odebírání dětí vracejícím se bojovníkům Islámského státu, i když si je vzali s sebou do Iráku či Sýrie, s tvrzením, že ne všechny děti tam musely zažít trauma.

Zdroj:  breitbart.com