Společnosti Pfizer Inc. a BioNTech SEoznámily uzavření nové dohody o dodávkách vakcín s vládou USA na podporu pokračujícího boje proti COVID-19. (Foto: Flickr)

Na základě této dohody obdrží vláda USA 105 milionů dávek. Může se jednat o vakcíny COVID-19 adaptované pro dospělé Omicron, pokud to schválí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Dodávky dávek jsou plánovány již na konec léta 2022 a budou pokračovat ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Americká vláda zaplatí společnostem 3,2 miliardy dolarů po obdržení prvních 105 milionů dávek. Na základě této dohody má vláda USA rovněž možnost zakoupit až 195 milionů dalších dávek, čímž se celkový počet potenciálních dávek zvýší na 300 milionů.

„Vzhledem k vývoji viru pomůže tato nová dohoda zajistit, aby lidé v celé zemi měli přístup k vakcínám, které mohou poskytnout ochranu proti současným i budoucím variantám,“ řekl Albert Bourla, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Pfizer.

„Vakcíny jsou a budou i nadále rozhodující pro ochranu lidí všech věkových kategorií před virem COVID-19. Jsme i nadále hrdí na naše dlouhodobé partnerství s americkou vládou, které pomáhá řešit tuto pandemii, a na pokračující dopady očkovacího úsilí v USA a na celém světě.“

„Tato dohoda zajistí další dávky pro obyvatele USA a pomůže zvládnout další vlnu COVID-19. V očekávání povolení regulačních orgánů bude zahrnovat také vakcínu přizpůsobenou variantě Omicron, což považujeme za důležité pro řešení rychle se šířící varianty Omicron,“ uvedl Sean Marett, obchodní a komerční ředitel společnosti BioNTech.

„Vážíme si pokračujícího partnerství americké vlády v našem společném cíli pomoci ukončit tuto pandemii.“

Zdroj: businesswire.com