Federální rezervní systém USA ve středu udržel svou referenční úrokovou sazbu beze změny na rekordně nízké úrovni téměř nulové, protože země se potýká se zpomalujícím se hospodářským oživením uprostřed narůstajících případů COVID-19. (Foto: Wikimedia)

„Cesta ekonomiky nadále významně závisí na vývoji viru,“ řekl předseda Fedu Jerome Powell na virtuální tiskové konferenci ve středu odpoledne.

„Oživení případů COVID-19, hospitalizace a úmrtí v posledních měsících způsobují milionům Američanů velké potíže a váží se na ekonomickou aktivitu a vytváření pracovních míst,“ pokračoval Powell.

Šéf Fedu poznamenal, že po prudkém oživení ekonomické aktivity loni v létě se tempo oživení v posledních měsících „zmírnilo“, přičemž slabost byla soustředěna v sektorech nejvíce nepříznivě ovlivněných oživením viru a větší sociální distancí.

„Ekonomika je daleko od našich cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace a je pravděpodobné, že bude někdy zapotřebí dosáhnout podstatného dalšího pokroku,“ uvedl Powell.

Po uzavření svého prvního politického zasedání v roce 2021 se Fed rozhodl zachovat cílové rozmezí sazby federálních fondů na úrovni 0–0,25 procenta.

Federální výbor pro otevřený trh (FOMC), orgán pro tvorbu politiky Fedu, uvedl, že inflace trvale klesá pod 2% dlouhodobý cíl Fedu. V prohlášení vydaném ve středu odpoledne uvedl, že se bude snažit dosáhnout inflace mírně nad 2 procenta po určitou dobu, takže inflace v průběhu času dosáhne v průměru 2 procent.

Centrální banka rovněž uvedla, že bude i nadále zvyšovat držení cenných papírů státní pokladny nejméně o 80 miliard amerických dolarů měsíčně a cenných papírů zajištěných hypotékami agentur o nejméně 40 miliard dolarů měsíčně, dokud nebude „dosaženo podstatného dalšího pokroku“ směrem k cíli Fedu v oblasti maximální zaměstnanosti a cenové stability.

S vědomím, že tempo zlepšování trhu práce se v posledních měsících zpomalilo, uvedl Powell, že účast na trhu práce je pod úrovní před pandemií a skutečná míra nezaměstnanosti se blíží 10 procentům, přičemž zhruba 9 milionů Američanů je stále bez práce kvůli pandemii.

„Hospodářský pokles nemá stejný dopad na všechny Američany,“ uvedl předseda Fedu. „Zejména vysoká míra nezaměstnanosti byla obzvláště závažná pro pracovníky s nízkými mzdami v sektoru služeb a pro Afroameričany a Hispánce.“

Powell označil fiskální politiky za „naprosto zásadní“, a řekl, že celkové oživení ekonomické aktivity od loňského jara je částečně způsobeno federálními stimulačními platbami v nezaměstnanosti, které poskytly zásadní podporu mnoha rodinám a jednotlivcům.

Šéf Fedu se však i nadále zdržel poskytování doporučení Kongresu ohledně konkrétních politik, když byl dotázán na další fiskální stimuly.

„Rozhodnutí o tom, kolik utratit a jakým způsobem je ve skutečnosti pro Kongres a administrativu, a ne pro Fed, a tyto diskuse probíhají právě teď,“ řekl novinářům.

Navzdory výzvám Powell uvedl, že několik vývojových trendů ukazuje na lepší výhled pro letošní rok.

„Dostatečně rozšířené očkování by nám umožnilo nechat pandemii za sebou a vrátit se k běžnějším ekonomickým aktivitám,“ řekl. „Mezitím nám neustálé dodržování sociálního distancování a nošení masek pomůže co nejdříve dosáhnout cíle.“

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.