Americký ropný gigant ExxonMobil podle všeho předstírá svoje snahy snížit emise a zátěž na životní prostředí. (Foto: Flickr)

K takovému závěru přišli účastníci Hedge fond Engine No 1, kteří prozkoumali činnost společnosti a zpochybnili přísliby společnosti.

Organizace představila 80stránkovou prezentaci po investory, ze které vyplývá, že společnost Exxon dosud nemá plán ochrany hodnot pro svůj energetický přechod, který by vzbuzoval důvěru.

Na základě toho experti přišli k závěru, že společnost prostě nevěří v budoucí energetický přechod a nemyslí na něj.

V dokumentu také stojí, že Exxon hodně mluví o zachycování uhlíku a vývoji biopaliv, ale ve skutečnosti nezachytává více než jedno procento svých emisí.

V prosinci loňského roku společnost oznámila, že hodlá k roku 2025 dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů o 15-20 procent. Studie Engine No 1 tvrdí, že emise Exxonu se naopak zvyšují, a některé pocházejí z produktů, které společnost prodává.

Klíčoví investoři společnosti, ke kterým patří například fond BlackRock a Vanguard, aktivně podporují ekologickou otázku, ale zatím na skandál kolem ropného giganta nijak nezareagovali.

Sama společnost Exxon se brání a vyzývá, aby lidé nevěřili nedávno vzniklému hedge fondu s neurčitým plánem, který se snaží zmařit rozvoj společnosti.