Dva americké strategické bombardéry US B-52H létaly nad Středním Východem, jako ukázka síly proti Íránu a pro uklidnění svých spojenců. (Foto: Twitter)

Ústřední velení americké armády uvedlo, že oba letouny B-52 letěly nad regionem v doprovodu vojenských letadel z národů včetně Izraele, Saúdské Arábie a Kataru. Znamenalo to letos čtvrté nasazení bombardérů nad Středním Východem a druhé za prezidenta Joe Bidena.

Data ze sledování letu ukázala, že dva letouny B-52 odletěly z letecké základny Minot v Severní Dakotě, což ústřední velení ve svém prohlášení o letech nezmiňovalo.

Írán jako obvykle nebyl přímo zmíněn v prohlášení CENTCOM. Podle něj měl let „odradit agresory a ujistit partnery a spojence o závazku americké armády k bezpečnosti v regionu“.

To je v přímém rozporu s tvrzením amerického prezidenta Joe Bidena, že se chce vrátit k íránské jaderné dohodě a dosáhnout určité normalizace vztahů.

Biden vyjádřil přání vrátit se k dohodě, pokud Írán dodrží limity dohody týkající se jejího jaderného programu. Napětí však zůstává vysoké poté, co se milice v Iráku – pravděpodobně podporované Íránem – nadále zaměřují na americké zájmy.

Na konci února Biden nařídil odvetu,  zahájit nálet těsně u hranic Sýrie a připojil se tak ke každému americkému prezidentovi od dob Ronalda Reagana, který nařídil bombardování zemí na Středním východě.
Ve stejný den odvysílal kanál Al-Mayadeen v Bejrútu záběry Heliosu Ray, bahamské vlajkové nákladní lodi zasažené výbuchy 26. února v Ománském zálivu.

Nekvalitní záběry zahrnovaly místa rozostřené na videu, pravděpodobné souřadnice a další informace zobrazené íránským vojenským dronem. Záběry v jednom bodě ukazovaly, co se zdálo jako díra na boku lodi.
Al-Mayadeen neřekl, kdy byly záběry natočeny, ani nevysvětlil okolnosti, za kterých íránský dron sledoval loď. 5. flotila amerického námořnictva v Bahrajnu, která hlídá na Středním východě a často má napjatá střetnutí s Íránem, záběry odmítla komentovat.

Podle izraelských médií byli u pobřeží Gazy zabiti tři rybáři při údajném napadení Hamasem.

Arabská média zároveň uvedla, že to byla izraelská letadla, která zabila rybáře.

Zdroj: pz.cz