Sněmovna reprezentantů ve středu drtivou většinou hlasů schválila návrh zákona, podle kterého by společnost ByteDance, mateřská společnost TikToku, musela prodávat aplikaci pro sociální média, jinak by jí hrozil zákaz prodeje na všech zařízeních v USA. Hlasování proběhlo v poměru 352 ku 65 hlasům. (Foto: Flickr)

Osud zákona v Senátu je nejasný. Dva hlavní zákonodárci senátního výboru pro zpravodajské služby, sen. Marco Rubio (R-Fla) a Mark Warner (D-Va), vydali společné prohlášení, v němž chválí návrh zákona Sněmovny reprezentantů a vyzývají Senát k přijetí opatření, ale časový harmonogram je nejasný. Několik zákonodárců navrhlo, aby Senát uspořádal slyšení k tomuto zákonu předtím, než bude pokračovat.

Reprezentant Mike Gallagher, R-Wis., který předsedá sněmovnímu výboru pro Čínu a je hlavním sponzorem návrhu zákona z řad GOP, tvrdí, že návrh zákona neznamená zákaz aplikace pro sdílení videí.

„Nejde nám o zákaz, ale o nucené oddělení,“ řekl Gallagher v rozhovoru pro NPR. „Uživatelské prostředí TikToku může pokračovat a zlepšovat se, dokud společnost ByteDance nebude vlastnit.“

V praxi by však návrh zákona znamenal zákaz TikToku ve Spojených státech. Jak společnost, tak Čína v minulosti odmítaly uvažovat o odprodeji.

Společnost TikTok uvedla, že zákaz platformy sociálních médií by znamenal porušení práva na svobodu projevu milionů Američanů.

Gallagher tvrdí, že utajovaná i neutajovaná hodnocení národní bezpečnosti ukazují, že aplikace představuje hrozbu pro soukromí uživatelů a že byla využívána k cílení na novináře a zasahování do voleb. Vrcholní představitelé zpravodajských služeb a národních bezpečnostních agentur provedli v úterý utajený brífink o své analýze pro všechny členy Sněmovny reprezentantů. Utajované informace se nezveřejňují, částečně proto, že se týkají záležitostí národní bezpečnosti.

Úředníci však nepředložili veřejné důkazy o tom, že by Komunistická strana Číny používala aplikaci ke sledování nebo propagandistickým účelům, ačkoli podle odborníků je teoreticky možné, že Peking může TikTok využívat k prosazování své agendy.

Ředitel FBI Christopher Wray také veřejně vypověděl o svých obavách ohledně aplikace, mimo jiné během vystoupení minulý týden na senátním slyšení o celosvětových hrozbách pro bezpečnost USA. V tomto svědectví Wray členům senátního výboru pro zpravodajské služby mimo jiné řekl, že čínská vláda by mohla aplikaci používat k ovládání softwaru na milionech zařízení.

„Nejsme si jisti, že bychom viděli mnoho vnějších znaků, kdyby se to dělo,“ řekl Wray.

Dvoustranné opatření bylo minulý týden jednomyslně schváleno sněmovním výborem pro energetiku a obchod.

Politika prezidentské kampaně

Bývalý prezident Donald Trump, předpokládaný kandidát GOP na prezidenta, navrhl zákaz v roce 2020, když byl v Bílém domě. Návrh zákona Sněmovny reprezentantů však nepodporuje.

V době, kdy byl prezidentem, slíbil, že aplikaci na sociálních sítích zakáže. Trump svůj nový nesouhlas vysvětlil v pondělním rozhovoru pro televizi CNBC s tím, že navzdory možnému bezpečnostnímu riziku je proti zákazu, protože by to znamenalo, že uživatelé přejdou na jinou platformu, kterou považuje za nebezpečnější.

„S TikTokem je spojeno mnoho dobrého i špatného. Ale nelíbí se mi, že bez TikToku můžete zvětšit Facebook a ten považuji spolu se spoustou médií za nepřítele lidí,“ řekl.

Prezident Biden v rámci své kampaně na TikTok pravidelně přispívá, ale Bílý dům uvedl, že pokud mu bude zákon poslán na stůl, podepíše ho.

Pokud bude zákon přijat, boj tím nemusí skončit: TikTok se postavil proti jiným snahám o zákaz aplikace a soudy se přiklonily na jeho stranu s argumentem, že blokování TikToku porušuje práva uživatelů podle prvního dodatku.

Zdroj: npr.org