Silná skupina protivzdušné obrany USA v Saúdské Arábii nedokázala odrazit útok na ropné objekty, protože její efektivita jejich systémů je nízká. Uvedl zdroj z Ministerstva obrany Ruské federace. (Foto: Wikimedia)

Podle zdroje severní hranici Saúdské Arábie kryje 88 odpalovacích zařízení amerických systémů: 36 z nich má modifikaci PAC-2 a dalších 52 má nejnovější PAC-3.

Také v Perském zálivu u pobřeží Saúdské Arábie jsou další tři torpédoborce s řízenými raketami amerického námořnictva, které jsou vybavené protiraketovým obranným systémem Aegis a vyzbrojené 100 raketami modifikace SM-2.

Zdroj dodal, že protiletadlové raketové systémy Patriot a Aegis nesplňuji deklarované vlastnosti. Podle něj systémy nejsou připraveny odrazit nepřátelský masivní vzdušný útok. Přičemž poznamenal, že výkonný systém protivzdušné obrany Saúdské Arábie s 88 systémy Patriot propustil desítky dronů a řízených střel.

„Patriot a Aegis Američany vychvalované neodpovídají deklarovaným vlastnostem, mají nízkou účinnost v boji proti malým leteckým cílům a řízeným střelám. Prostě nejsou připraveny na odražení masivního leteckého útoku nepřítele v reálné bojové situaci,“ uvedl.

Zdroj:  washingtoninstitute.org