Aktivisté a americké úřady se navzájem obvinili z nezákonného pobytu ve velvyslanectví Venezuely ve Washingtonu.

Dříve policie a zástupci Tajné služby USA pronikli na území venezuelského velvyslanectví, kde se už více jak měsíc nacházejí aktivisté a přívrženci zákonného prezidenta Venezuely Nicoláse Madura. Policisté jim nabídli, aby budovu diplomatické mise opustili dobrovolně. Aktivisté to odmítli, následně policisté opustili budovu a vchod zvenku uzavřeli.

„Aktivisté jasně uvedli, že pouze brání mezinárodní právo a mír, to je jejich cíl. Varovali také americké orgány, že nezákonně pronikly do budovy,“ oznámila novinářům mluvčí aktivistů Mara Verheyden-Hilliard.

Zástupci Tajné služby USA, kteří jsou odpovědní za ochranu velvyslanectví, zase aktivistům přečetli a následně rozdali letáky, ve který je uvedeno, že venezuelská opozice, kterou USA oficiálně uznávají, vyžaduje, aby aktivisté opustili budovu.

„Velvyslanci (jmenováni venezuelskou opozicí) od každého, kdo se nachází v budově, vyžadují, aby okamžitě opustil budovu a nevracel se bez speciálního povolení,“ uvádí se na letáku.

„Navíc pověření policisté od každého, kdo se nachází v budově, požadují, aby ji okamžitě opustil. Osobně předali toto oznámení v budově,“ uvádí se na letáku, který není podepsaný a je na něm pouze datum – pondělí 13. května.

Kdo výzvu neuposlechne, hrozí mu zatčení a trestní stíhání, je také uvedeno na letáku.

Aktivisté prohlašují, že chrání budovu před nezákonným obsazením americkými orgány a přívrženci opozice.

Samotný Maduro už dříve aktivistům poděkoval a vyjádřil hluboké nadšení za ochranu velvyslanectví.

Od poloviny minulého týdne ve velvyslanectví nefunguje elektřina, o víkendu byla odpojena i voda. Venezuelští diplomaté opustili velvyslanectví na konci dubna na základě požadavku amerických orgánů.

V budově zůstávají čtyři američtí nevládní aktivisté.

21. ledna začaly ve Venezuele masové protesty proti prezidentu Madurovi brzy po jeho složení přísahy. Řada západních států v čele s USA prohlásila, že uznává Guaida za prozatímního prezidenta. Maduro zase označil předsedu parlamentu za americkou loutku. Rusko, Čína, Turecko a některé další země podpořily Madura jako legitimního prezidenta.