Ve zprávě Výboru Parlamentního shromáždění NATO se uvádí, že daná Aliance náhodně odhalila místa, kde jsou skladovány americké jaderné zbraně. O události informoval deník The Washington Post.

Uvádí se, že v dubnu byla zveřejněna zpráva kanadského člena Výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentního shromáždění NATO, která nesla název Nová éra jaderného odstrašování? Modernizace, kontrola zbraní a jaderné síly spojenců.

Později byl však daný dokument stažen. Píše se v něm totiž, na jakém místě v Evropě je skladováno asi 150 amerických jaderných zbraní.

Den před tím však byla kopie dané zprávy zveřejněna v belgických novinách De Morgen.

Noviny ve svém materiálu píší, že jsou „jaderné bomby uloženy na šesti amerických a evropských základnách“.

Konkrétně se má jednat o základny Kleine Brogel v Belgii, Büchel v Německu, Aviano a Ghedi-Torre v Itálii, Volkel v Nizozemsku a Incirlik v Turecku.

Tyto informace ve zmiňovaném dokumentu jsou uvedeny bez jakýchkoliv odkazů.

Noviny rovněž poznamenávají, že minulý týden byla zveřejněna finální verze zprávy, ale tentokrát již bez konkrétních údajích o skladování zbraní.

Autor této zprávy, Joseph Day, prohlásil, že všechny informace v ní uvedené pochází z materiálů z veřejných zdrojů.

Zdroj z NATO, který si přál, aby jeho jméno zůstalo v anonymitě, uvedl, že se jedná o neoficiální dokument Severoatlantické aliance.

I přesto však mnohá média danou zprávu vnímala jako potvrzení skutečnosti, která byla již dlouho známa. Zmiňovaný článek v novinách De Morgen byl publikován pod názvem Konečně je to černé na bílém: V Belgii se nachází americké jaderné zbraně.

Zdroj:  thehill.com