Stíhačky protivzdušné obrany NORAD objevily dva ruské bombardéry Tu-95 a stíhačky Su-35, jak vlétají 20.května do amerického vzdušného prostoru nad Aljaškou, tvrdí americká strana.

Nejdříve stíhačky F-22 zachytily jeden ruský strategický bombardér Tu-95 s doprovodem stíhaček Su-35. Druhá skupina Tu-95 s doprovodem byla zachycena později dalšími F-22. Skupina NORAD E-3 dále vyprovázela ruské bojové letouny na cestě z amerického vzdušného prostoru.

„Naše schopnost odstrašit a odvrátit hrozby proti našim občanům a životně důležitým infrastrukturám začíná odhalováním, sledováním a pozitivním určením letadel našeho vzdušného prostoru. Máme pohotovost 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce,“ uvedl gen. O'Shaughnessy, velitel NORAD.

Ruská armáda má ovšem poněkud jinou verzi události a zdůraznila, že piloti na dlouhé vzdálenosti pravidelně létají nad neutrálními vodami Arktidy, Atlantiku, Černého moře a Pacifiku.

Ruské ministerstvo obrany dodalo, že všechny lety letadel jsou prováděny v přísném souladu s mezinárodními pravidly pro využívání vzdušného prostoru bez porušení hranic ostatních států.

Zdá se, že si to americká armáda poněkud přikrášlila, neboť se patrně jednalo jen o "zónu v dosahu americké protivzdušné ochrany", nikoliv americký vzdušný prostor.

Pokud by ruská vojenská letadla opravdu pronikla do "amerického vzdušného prostoru" spustil by se jiný rykot, a ne zpráva, že je jen tak vyprovodily".

NORAD, Severoamerické velitelství protivzdušné obrany je společné velitelství Kanady a Spojených států amerických, které poskytuje varování před případným leteckým či raketovým útokem, zajišťuje vzdušnou svrchovanost a obranu severní Ameriky.

Bylo založeno 12. května 1958 pod názvem North American Air Defense Command. Operační středisko NORADu se nachází v komplexu Cheyenne Mountain v Coloradu.

Zdroj: pz.cztwitter.com