Armáda Spojených států se chystá na přicházející desetiletí plná hybridních válek v nesčetných doménách – v kosmickém prostoru, kyberprostoru, ve vzduchu, na zemi a na moři. V říjnu jsme zkoumali poslední zprávu Velitelství Armády o Výcviku a doktríně, v níž se zdůrazňovalo, jak přijde to příští kolo hybridních válek, které by se mělo rozběhnout někdy kolem roku 2025 a trvat i v průběhu 40. let 21. století.

V současnosti je Armáda v přechodném období (období klidu) před tím dalším kolem hybridních válek. Prezident Trump v tomto fiskálním roce nalil do Pentagonu přes 700 miliard $, kdy se snaží zacpat značné díry a rozšířit vynořující se technologie. Armáda např. dala jasně na srozuměnou, že nahradí tři desetiletí starý lehký kulomet M249 a Modulární zbraňový systém karabiny Colt M4 pomocí vylehčené a útočné pušky s vysokotlakou komorou.

V březnu jsme dokumentovali, jak Armáda vybírala Textron/AAI Corp. LSAT (Lightweight Small Arms Technologies) pro Zapouzdřenou teleskopickou automatickou pušku, tj. novou high-tech útočnou pušku, která dovede vypouštět speciálně konstruované kulky vyháněné takovým tlakem v komoře, jaký využívá ke střelbě na pěchotu i tank M1A2 Abrams, aby prostřelil i ty na světě nejpokročilejší neprůstřelné vesty, což probíhá v rámci programu Pěchotní automatické pušky příští generace (NGSAR).

AAI Corp and Textron vyvíjí ty na světě nejpokročilejší útočné pušky v naději, že v následující řadě desetiletí, tento obranný dodavatel vytlačí armádní M249.

Teď to ale vypadá, že Textron není sám. Podle Oznámení o příležitostech pro prototyp (PON) pro NGSAR, tak Velitelství kontraktů U.S. Army v New Jersey (ACC-NJ) za Projektového manažera zbraní pro vojáky udělilo šest (6) různých Pevných ocenění, kdy je vše otevřeno pro otevřenou soutěž (F&OC), kdy prototypy pro soutěž budou:

•    AAI Corporation Textron Systems – Hunt Valley, MD; OTA W15QKN-18-9-1017
•    FN America LLC. – Columbia, SC; OTA’s W15QKN-18-9-1018 & W15QKN-18-9-1019
•    General Dynamics-OTS Inc. – Williston, VT; OTA W15QKN-18-9-1020
•    PCP Tactical, LLC – Vero Beach, FL; OTA W15QKN-18-9-1021
•    Sig Sauer Inc. – Newington, NH; OTA W15QKN-18-9-1022

„Tyto prototypy, co se dostaly do OTA, jsou na výrobu a vývoj Příští generace pěchotních automatických pušek (NGSAR), kdy musí být k dispozici také reprezentativní předvedení Technologické připravenosti k zahájení výroby (TRL) na úrovni 6 a Připravenost k rozběhu výrobních kapacit (MRL) na úrovni 6. Očekávané trvání udělení OTA k soutěži prototypů je dvanáct měsíců po udělení. Prototypy OTA byly uděleny 25. června 2018,“ uvedl projektový manažer. Poté každý z výrobců předloží své prototypy zbraní, s nimiž proběhne otevřená soutěž, v níž každý z těchto výrobců zbraní doufá, že jeho zbraň překoná ty ostatní a nakonec ona nahradí M249.

V tiskovém prohlášení Textronu tato společnost uvádí, že prototyp bude založen na portfoliu jejich zbraní a munice s teleskopickým zapouzdřením.

Viceprezident aplikovaných technologií a pokročilých programů u Textron Systems Wayne Prender mluvil o prototypech zbraní a o programu NGSAR s Military.com.

„Využíváme té vývojové linie svých technologií odlehčených pěchotních zbraní, na které pracujeme v posledních více než 14 letech,“ řekl.

Prender řekl, že jeho firma byla koncem června informována, že jí byl udělen kontrakt, aby do 12 měsíců dodala „jeden prototyp zbraně, jeden systém řízení palby a 2 000 nábojů.“

Program NGSAR rovněž od výrobců chce, aby snížili hmotnost munice nejméně o 20 procent. Podle Military.com Textron investoval značné sumy peněz do své technologie munice s teleskopickým zapouzdřením.

„Tyto futuristické nábojnice využívají místo mosazného pouzdra zapouzdření plastové, jinak však drží hnací látku a projektil úplně stejně jako konvenční patrona z brokovnice, čímž umožňují v porovnání s konvenční municí značnou redukci hmotnosti,“ uvádí Military.com.

I přes ohromné zkušenosti Textronu v obraně odhaluje Prender, jako to bylo značně náročné, aby Armádě dodali to, co chtěla.

„Měli, co se týče smrtonosnosti, hmotnosti, velikosti a dalších výkonnostních charakteristik, poněkud dost agresivní cíle,“ řekl. „Všechny ty věci každá sama o sobě by mohla být relativně jednoduchá, když je ale začnete skládat dohromady, tak to opravdu začne být složité a potřebujete k tomu nové konstrukce.“

Pender nemohl volně diskutovat o specifikacích předloženého prototypu Textronu, řekl avšak: „Poučili jsme se ze všech svých projektů zbraní a munice s teleskopickým zapouzdřením včetně kalibrů 5,56 mm, 7,62 mm jakožto si středních kalibrů – a všechny tyto informace jsou vtěleny do této nové konstrukce.“

„V tomto není žádné tlačítko pro snadné provedení. Určitě si však myslíme, že řešení teleskopického zapouzdření je ke splnění jejich požadavků ideální… je však ještě nutno provést další vývoj kromě toho, který jsme provedli až dosud,“ dodal.

Pokud vás zajímá, jak by taková útočná puška příští generace mohla vypadat, tak se podívejte na toto video: