Nová čísla ukazují, že tzv. „potajmu upečené zákony“ překročily v roce 2016 předchozí vrchol všech dob, když se teď všechny nesouhlasy mezi Radou Evropské unie a Evropský parlamentem vyřizují za zavřenými dveřmi „trialogem“ při soukromých kuloárních schůzkách. Podle čísel, které z Europarlamentu získal EUobserver, ani jeden návrh EU zákona v roce 2016 nepostoupil ze svého prvního čtení do plnocenné debaty ve druhém čtení, když všechny neshody mezi Radou EU a Evropským parlamentem se urovnaly za scénou při schůzkách mezi malými skupinkami vůdčích poslanců a zástupců Rady za dohledu Evropské komise.


Vicky Marissen z Paktu Evropských záležitostí, tj. z konzultační firmy sídlící v Bruselu specializující se na procedury tvorby rozhodnutí v EU, tuto situaci popsal jako „sice ohromující, ale v podstatě jen pokračování trendu, který už nějakou dobu zažíváme.“

Ještě v roce 2004 více než polovina návrhů zákonů postupovala do druhého čtení, ale v roce 2014, už k žádným druhým čtením nedocházelo. V roce 2015 došlo jen ke čtyřem, loni se to zase vrátilo k nule. Evropská kampaň digitálních práv (EDRi) popsala ten systém trialogů jako „demokracie zbavující, odpovědnosti zbavující a transparentnosti zbavující proces,“ který „v EU podvrací demokracii a transparentnost.“

Vůdce kampaně za Brexit Nigel Farage o těch trialozích řekl, že krásně symbolizují ty způsoby, jak v EU „velko-podniky, vele-banky a velká byrokracie“ svrhly demokracii. 

Jak zákonodárný proces v EU podněcuje k tajným dohodám