Dvojí normy zahraniční politiky USA, které se různě projevují vůči Rusku, Íránu a Sýrii a Saúdské Arábii, způsobily další fiasko na světové aréně, píše odborník na geopolitiku Alexandr del Valle v článku pro Atlantico.fr.

Podle jeho názoru zavádějí USA stále nové sankce proti Rusku a Sýrii a obnovují staré vůči Íránu, zároveň však nereagují na bestiality Saúdské Arábie v Jemenu.

Ani důkazy o účasti Saúdské Arábie na teroristických útocích 11. září nezhoršily vztahy mezi dvěma státy. Podle názoru USA tomu tak není na Ukrajině, kde v podobné situaci nese všechnu vinu Rusko. Jinak je to také v Sýrii, kde USA viní ze všech obětí vládní armádu Bašára Asada, ale přitom zapomínají, že větší část mrtvých Syřanů je obětí džihádistů, připomíná expert.

Žádné sankce proti Saúdské Arábii USA nezavedly ani kvůli novinářovi Džamálovi Chášukdžímu, kterého zavraždili příslušníci saúdských tajných služeb.

„Pouze dvojí morálkou se dá vysvětlit shovívavost Západu vůči saúdským ‚spojencům‘," píše Alexandr del Valle.

Nehledě na to, že mnozí na Západě žádají po novinářově vraždě, aby Saúdská Arábie přestala s bombardováním Jemenu, nebyly kvůli tomu vyhlášeny žádné sankce proti této zemi, na rozdíl od Ruska, Íránu a Sýrie, a vůbec se to neodrazilo na saúdské vládě.

Saúdská Arábie tedy i nadále podporuje teroristické fronty, Írán posílil své pozice na Blízkém Východě, a USA utrpěly další politické fiasko, napsal na závěr Alexandr del Valle.

Zdroj: snews.comatlantico.fr