Americký senátor John McCain prohlásil, že podle jeho údajů rozmístilo Rusko rakety s bojovými hlavicemi, což je porušením Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). „(Ruský prezident) Vladimir Putin dál prověřuje novou administrativu (USA — red.) a rozmísťování ruských pozemních raket s plochou dráhou letu s jadernou bojovou hlavicí, což je porušením smlouvy INF, se stalo značnou vojenskou hrozbou pro síly USA v Evropě a pro naše spojence z NATO," praví se v prohlášení McCaina.


„Tváří v tvář nedávným událostem už je načase, aby nová administrativa podnikla okamžitě akce, které by posílily naše zadržující pozice v Evropě a ochránily naše spojence," prohlásil McCain.

Kromě toho vyzval USA, aby modernizovaly své jaderné síly a připravenost „postavit se na odpor ruské jaderné doktríně".

Američtí armádní činitelé a administrativa Baracka Obamy mnohokrát obviňovali Rusko z toho, že porušuje smlouvu INF.

V úterý oznámil list New York Times s odvoláním na zdroje v americké administrativě, že Rusko rozmístilo naprosto bojeschopný útvar pozemních raket s plochou dráhou letu třídy země-země, což je podle mínění Spojených států porušením smlouvy.

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu zakazuje stranám, aby vlastnily balistické rakety pozemní dislokace a rakety s plochou dráhou letu s doletem 500 až 5 a půl tisíce kilometrů. Rusko a USA se čas od času vzájemně obviňují z porušování smlouvy INF, podepsané v roce 1987.