Televizní kanál "Rusko 1" v programu "Zprávy týdne" označil v případě amerického ohrožení Ruska možné cíle pro hyperzvukové rakety „Zirkon“ na území USA. (Foto: Youtube)

Mezi tyto cíle na východním pobřeží Spojených států patří budova Pentagonu ve Washingtonu, v níž se nacházejí nejvyšší řídící orgány ozbrojených sil a Velení náčelníků štábů, Camp David – řídící bod vlády, Fort Ritchie (Maryland) – prezidentský řídící bod a řídící centrum Výboru náčelníků štábu.

Mezi cíle na západním pobřeží patří McClellan (Kalifornie) – řídící centrum strategických útočných síl a Jim Creek (Washington) – jaderné velitelství a řídící středisko.

„Pokud bez toho, že bychom cokoliv narušili, rozmístíme v oceánu naše ponorky s odpalovacími zařízeními raket „Zirkon“- 40 kusů na každé ponorce, tak se v zóně dosahu ruských hyperzvukových zbraní okamžitě ocitnou řídící centra, o nichž mluvil Putin.

Naše lodě se nacházejí mimo exkluzivní americkou ekonomickou zónu 200 mil širokém, tedy 370 kilometrů. Mohou se nacházet ve vzdálenosti 400 kilometrů od pobřeží. Tato řídící centra leží nepříliš daleko, řekněme dalších 400 kilometrů. Celkově 800 kilometrů.

„Zirkony“ letí rychlostí 11 tisíc kilometrů za hodinu, a pokud se tak stane, pak bude pokrytí 800 kilometrů „Zirkony“ trvat méně než pět minut, což je úkol pro žáka třetí třídy,“ citovala RIA Novosti televizi „Rusko 1“.

Kreml k reportáži televize uvedl, že nikdy nezasahuje do jejich programu, nicméně připomněl, že Vladimir Putin ve svém projevu ve Federálním shromáždění o konkrétních cílech nehovořil.

Jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin ve svém stanovisku k Federálnímu shromáždění, ruská hypersonická námořní raketa „Zirkon" bude mít rychlost devět Machů a dolet více než tisíc kilometrů. Jsou jimi vybaveny jak povrchové, tak ponorky a zařízení ve výstavbě.

Pokud ohrozí Rusko, „Zirkony“ udeří na americká řídící střediska, odkud řídí systémy protiraketové obrany v Evropě. Podle všeho v těchto odpalovacích zařízeních mohou být použity střely krátkého a středního doletu určené k úderu na Rusko. 

Washington již rozmístil systémy Mk-41 v Rumunsku a analogické systémy se rozmísťují také v Polsku a mohou být přizpůsobeny k vypuštění křídlatých raket Tomahawk.