Zatímco americká sonda Curiosity zkoumá v automatickém režimu povrch Marsu, zahájilo Nizozemí rozsáhlou přípravu pilotované mise na tuto planetu. Podle projektu Mars One tam mají být založeny první lidské osady do dubna roku 2023. První čtyřčlennou posádku (zatím není známo, z jakých zemí astronauti budou, protože výběr bude zahájen až v roce 2013) očekává sedmiměsíční cesta ze Země na Mars. Tam mají postavit první obydlí pro kolonisty a sami tu zůstanou na neurčitou dobu.

Každé dva roky se bude k osadníkům připojovat další skupina. Plánuje se, že do roku 2033 bude mít Mars přes 20 „obyvatel“. Kolonisté se budou převážně věnovat vědecké činnosti a geologickému průzkumu. Všichni budou bydlet a pracovat v autonomních modulech speciálně zkonstruovaných pro „marťanskou výpravu“.

Tým Mars One začal pracovat na svém projektu na začátku roku 2011. Autoři projektu Bas Lansdorp a Arno A. Wielders jsou přesvědčeni, že Mars One se bude každopádně rentovat. Jde o to, že financování projektu bude zajišťovat televizní reality show. Experti mají za to, že možnost sledovat cestu a život prvních Marťanů přiláká obrovské množství diváků a masmedií. Bas Lansdorp nevylučuje, že členy prvního týmu kolonistů budou profesionální kosmonauti. Zdůrazňuje, že zvlášť užitečné budou zkušenosti účastníků ruského projektu Mars 500, kdy šest dobrovolníků z různých zemí, mimo jiné i italský „marsonaut“, strávilo v imitátoru „marťanské kosmické lodě“ na Zemi 520 dní.

V každém případě mohou být kolonisty pouze lidé s vynikající fyzickou i psychologickou přípravou, pevným zdravím, nepodléhající stresům a s nízkou úrovní konfliktnosti, lidé s technickým, matematickým, biologickým nebo lékařským vzděláním. V okamžiku podání dokumentů nesmí být uchazeč starší než 35 let. Celkem se do realizace projektu zapojí asi 40 astronautů.

Aby se příprava budoucích kolonistů konala v krajině blízké k podmínkám marťanské pouště a aby mohlo být prověřeno veškeré nezbytné zařízení, postaví Mars One maketu budoucí marťanské osady – zřejmě v pouští Gobi nebo na Sahaře. Výběr kosmonautů a jejich další přípravu bude možné sledovat v přímém televizním přenosu i na internetu. Výběr prvních astronautů bude zahájen v roce 2013.

Američané se připravují na život na Měsíci

NASA připravuje program návratu na Měsíc a hodlá tam postavit měsíční základnu. Prohlásil to ředitel programu pilotovaných kosmických letů NASA v Rusku Michael Serber.

Chtěli bychom se vrátit na Měsíc a zůstat tam dlouho dobu, řekl představitel NASA, který přednesl zprávu na Mezinárodním aerokosmickém kongresu v Moskvě.

Současně ale zůstane mezinárodní vesmírná stanice (ISS) hlavním kosmickým komplexem, který přinejmenším do roku 2020 umožní prověřovat technologie nezbytné pro následující lety na Měsíc, Mars a jeho měsíce.

Michael Serber také dodal, že NASA hodlá dobývat i další planety Sluneční soustavy.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>