Zvolený prezident Donald Trump obvinil společnosti Velké farmakologie z vraždění amerických občanů, což jim celá desetiletí „procházelo“. Donald Trump provedl ve středu smělý krok k omezení možnosti farmaceutických společností předražovat léky – když říkal, že za jeho prezidentství dojde k velkým změnám, z nichž bude mít veřejnost prospěch.


Rawstory.com hlásí:

Po jeho poznámkách, se akcie Nasdaq Biotech ETF propadly o 4 procenta za jedno sezení a rozběhly se ke svému největšímu procentnímu propadu od loňského června. Trump kritizoval i jiné průmysly za předražování pro vládu, zvláště obranné společnosti Lockheed Martin Corp a Boeing Co, ale od svého zvolení zatím pronášel jen málo veřejných prohlášení o oceňování léků.

Po pronesení jeho slibu během tiskové konference spadnul farmaceutický index ARCA o 2 procenta, kdy Pfizer Inc nabrala 2,6 procenta a Johnson & Johnson spadl o 1 procento, Biotech Gilead Sciences Inc spadl o 2,3 procenta.

Průmysl léků byl už dva roky na paletě ohledně možnosti většího nátlaku vlády na oceňování poté, co prudký nárůst cen za některé život zachraňující léky přilákal jejich zkoumání jak od tisku, tak od zákonodárců. Vláda např. vyšetřuje přehnané výdaje na léčbu alergie Mylan NV pomocí EpiPen.

K platformě Trumpovy kampaně patří i umožnit programu zdravotní péče Medicare, aby s farmaceutickými společnostmi vyjednával, což zákon v současnosti zakazuje, a rovněž se diskutovalo o usnadnění dovozů léků za nižší ceny.