Jako dramatický příklad protiúderu proti establishmentu vzmáhajícího se v post-Trumpovském světě oznámilo Maďarsko, že když se teď Donald Trump chystá zasednout do Bílého domu, tak jak uvádí místo-šéf strany ministerského předsedy Viktora Orbána citovaný Bloomberg, tato země plánuje razii na neziskové organizace spjaté s miliardářem Georgem Sorosem. …


Tato členská země Evropské unie a zároveň Sorosova rodná země využije „všech nástrojů, co má k dispozici,“ aby „vymetla“ všechny neziskovky financované tímto v Maďarsku narozeným finančníkem, které „slouží globálním kapitalistům a vnucují národním vládám politickou korektnost,“ řekl v úterý reportérům viceprezident vládnoucí strany Fidesz Szilard Nemeth. Když Bloomberg News zavolal mimo pracovní dobu na Open Society Institute v Budapešti, tak jim nikdo telefon nezvedl.

„Mám ten pocit, že se pro to teď mezinárodně otvírá příležitost,“ protože byl zvolen Trump, referovala státní tisková služba MTI o Nemethově vyjádření. Zákonodárci začnou podle parlamentní legislativní agendy debatovat o návrhu zákona umožňujícího úřadům auditovat neziskovky.

Jen pro připomínku, Orbán byl prvním evropským vůdcem, který veřejně podpořil Trumpovu kampaň a byl údajně Trumpem pozván k návštěvě USA; ten také ignoroval kritiku Evropské komise a administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy, že buduje podle vlastního označení model „neliberálního státu“, tj. autoritářský režim jako v Rusku, Číně a Turecku. V roce 2014 nařídil Orbán osobně státní auditorské agentuře, aby prověřila nadace financované Norskými fondy, a řekl, že skupiny občanské společnosti financované ze zahraničí jsou krytím pro „placené politické aktivisty.“ V důsledku Trumpova vítězství se Orbán cítí osmělen k dalšímu postupu proti strukturám evropského establishmentu a jeho skalním příznivcům.