Ruské úřady potvrzují, že vrah vyslance v Turecku Andreje Karlova má vazby na americkou základnu CIA v Iráku. Poté, co minulý týden nařídil prezident Putin 18 lidem, aby vyšetřovali vraždu velvyslance Karlova, vyšetřovatelé řekli, že našli silné doklady dokazující, že Mevlut Mert Altinstas měl spojení se základnou CIA v irácké gubernii Erbil a měl vazby na pokus o červencový puč proti tureckému prezidentovi Recep Tayyip Erdoganovi.


Wdm hlásí :

15. července ve své zprávě zpravodajští experti SVR podrobně uvedli, že tento vrah byl přidělen ke službě u policejního regimentu Diyarbakirs umístěného v provincii Diyarbaik, avšak během Američany vedeného puče proti prezidentovi Erdoganovi místo, aby se hlásil do služby, jak to měli nařízeni všichni turečtí policisté, dostal neočekávaně 2 dny volno od svého velitele Kahramana Sezora, který byl po zmařeném puči uvězněn kvůli vazbám na teroristickou organizaci FETO vedenou CIA podporovaným islamistickým kazatelem Fethullahem Gülenem.

Poté, co uprostřed tureckého celostátního puče dostal takovéto mimořádné volno, tato zpráva pokračuje zjištěními, že experti elektronického zpravodajství SVR vysledovali, že onen vrah 15. července používal telefon v 386 kilometrovém „cestovní koridoru“, z čehož se ukazovalo, že cestoval z Diyarbakirs to metropole gubernie Erbil, kde se pak jeho telefon na 7 hodin „odmlčel/vypnul“, aby byl znovu zapnut 16. července v brzkých ranních hodinách a ukazoval, jak cestuje zpátky do svého domovského města v Turecku, kde se přihlásil zpět do služby.

Složky turecké vyšetřovací MIT ohledně jeho cesty do „prostoru“ základny CIA v Erbilu během puče 15. července, jak tato zpráva pokračuje, poukazují na „hrubé“ rozpory v hodnocení jím uváděného důvodu k cestě do iráckého Kurdistánu, kde měl navštívit nemocného bratrance, který učil na škole Fethullaha Güllena v Erbilu, na základě čehož na něj byla podána žaloba a 4. října byl proto postaven mimo službu, avšak tyto složky zjišťují, že do služby byl opět bez vysvětlení zařazen a 16. listopadu dostal plné policejní pravomoci.