S tím, jak zvolený prezident Donald Trump rozbíhá přebírání moci, tak se čím dál větší pozornost věnuje možným volbám pro různé vysoké pozice a schůzkám, které by mohly pomoci s rozhodnutím o těchto jmenováních. V pondělí se Trump sešel s Johnem Allisonem, bývalý ředitelem banky BB&T a libertariánského mozkového trustu Cato Institut.


Rojí se zprávy, že s Allisonem se uvažuje jako s možným ministrem financí.

Za Trumpovou kampaní se sice táhne historie zpochybňování politické nezávislosti Federálních rezerv, ale Allison tyto řeči stupňuje ještě více. Když Allison vedl Cato Institut, tak napsal studii na podporu zrušení Fedu.

„Zbavil bych se Federálních rezerv, protože turbulentnost ekonomiky v první řadě způsobuje Fed,“ napsal Allison v roce 2014 pro publikaci tohoto institutu Cato Journal.

Allison řekl, že dovolit trhu, aby se prostě reguloval sám, by se mělo upřednostnit před poškozováním stability finančního systému způsobovaným Fedem.
„Když Fed radikálně mění nabídku peněz, deformuje úrokové sazby a přehnaně reguluje finanční sektor, tak tím komplikuje racionální ekonomické kalkulace,“ napsal Allison. „Trhy sice také produkují bubliny, ty ale Fed ještě zhoršuje.“

Allison rovněž navrhoval, že vládní praktiky jako pojišťování bankovních vkladů do 250 000 $ by se měly zrušit a že USA by se měly vrátit k bankovnímu systému podloženému „reálným standardem jako je třeba zlato.“

Allison rovněž prosazoval vyšší kapitálové rezervy bank až 20% aktiv. Na druhou stranu prosazoval, že vláda by měla zrušit tři nejširší bankovní regulace.

„Měli bychom zvednout kapitálové standardy, ale ještě důležitější je odstranit zatěžující regulace – včetně Dodd-Frankova zákona, Zákona o komunitním reinvestování a Pravdivosti při půjčování,“ napsal Allison. „Asi 25 procent nákladů jde na bankovní personál, co se zabývá regulacemi. Banky nemohou platit tyto regulační náklady a zároveň mít vysoké kapitálové standardy.“

To se podobá Trumpovým přáním zrušit regulace finančních institucí včetně Dodd-Frankova zákona, z toho však už poněkud vycouval.

Není jasné, zda se něco z politických hledisek Allisona nakonec stane součástí Trumpova plánu, ale vzhledem k nekonvenční povaze jeho myšlenek je tato schůzka pozoruhodná.

Zdroj:  almasdarnews.com