Příšerná vražda francouzského učitele dějepisu Samuela Patyho, který během lekcí o svobodě slova ukazoval svým studentům karikatury proroka Mohameda, otřásla Francií a vyvolala živé protesty na obranu svobody projevu. (Foto: SVTPLAY)

I když zaznívající slovní útoky prezidenta Emmanuela Macrona na politický islám vedly k rozdmýchávání diplomatického konfliktu s Tureckem a následnému bojkotu francouzského zboží v arabském světě, velvyslanec Francie ve Švédsku Etienne de Gonneville rázně odmítl myšlenku, že existuje riziko ozbrojeného konfliktu mezi Francií a muslimskými zeměmi.

De Gonneville navíc zašel tak daleko, že v rozhovoru pro švédskou národní televizi SVT nazval samotnou Francii muslimskou zemí.   

„Za prvé Francie je muslimská země. Islám je druhé největší náboženství ve Francii. Máme kolem 4 až 8 milionů francouzských občanů, kteří mají muslimské dědictví,” zdůraznil Etienne de Gonneville.

Velvyslanec následně vysvětlil, že to byla „propaganda al-Káidy“, která nutila muslimy páchat teroristické činy, nikoli islám jako takový.

Když ale moderátor Anders Holmberg naznačil, že i muslimové, kteří nejsou radikální, jsou uraženi obrazy proroka Mohameda, De Gonneville opáčil, že to je „sugestivní a morálně nejednoznačná otázka“. Podle něj je hlavním tématem diskuse terorismus, nikoli islám, a klást důraz jinak by nebylo správné.   

„Média musí vědět, jak řešit otázku islámského terorismu a nepadnout do pasti myšlenky, že by to údajně urazilo islám. Islám je velmi různorodý. Ti, které nyní slyšíme, hovoří za tyto radikální islamistické jednotky. Neměli bychom jim přikládat větší váhu, než oni ve skutečnosti mají. Je to nepatrná menšina,“ řekl velvyslanec.

Zdroj:  svtplay.se