Kanadská policie začala v pátek zatýkat protestující a odtahovat kamiony ve snaze přerušit třítýdenní obléhání kanadského hlavního města stovkami řidičů kamionů, kteří jsou rozzlobeni kvůli omezením covid-19 v zemi.

Při operaci, která se od rána pomalu a metodicky rozvíjela, byli policisté vidět, jak procházejí od dveří ke dveřím podél řady kamionů, karavanů a dalších vozidel zaparkovaných na zasněžených ottawských ulicích.

Někteří protestující se vzdali a byli zadrženi, uvedla policie. Někteří byli odvedeni v poutech. Mnoho řidičů kamionů zůstalo a vzdoruje.

„Svoboda nikdy nebyla svobodná,“ řekl řidič kamionu Kevin Homaund z Montrealu. „Co na tom, že nám nasadili pouta a zavřeli nás do vězení?“ dodal.

Policie učinila první krok k ukončení okupace ve čtvrtek pozdě večer, kdy zatkla dva hlavní vůdce protestů. Zároveň uzavřela velkou část centra města pro cizí osoby, aby jim zabránila přijít na pomoc samozvaným protestujícím z Konvoje svobody.

Ottawská policie hrozí zatčením reportérů, kteří si nebudou „udržovat odstup“. Svoboda tisku je právem zakotveným v Listině, totalitní tyranie v praxi.

Záznam z dění:

Snipeři na střechách v Ottawě:

Polovojenské jednotky v ulicích: