Ruské, Západní a arabské síly se hromadily ve středu kolem syrských hranic. Středa 25. července přiblížila válečnou konfrontaci, která by Assadův režim mohla dost podnítit k naplnění své hrozby, že použije proti „vnější agresi“ chemických zbraní. Na základě těchto tvrzení přidala v úterý i Moskva svůj hlas k tomu, že prezident Obama varoval Bašára Assada před použitím chemických zbraní s poukazem na „jeho závazky vyplývající z mezinárodní konvence, kterou ratifikoval, a ta zakazuje použití jedovatých plynů jako metody válčení.“ Vojenské zdroje DEBAKAfiles tvrdí:

Rusko s jeho nasazeným operačním zpravodajstvím a elektronickými stanicemi umístěnými uvnitř Sýrie má lepší pozici než kdokoliv další z vnějšku, aby vědělo, co se děje na syrských bojištích. Jejich varování musí být tedy spjato se solidními informacemi potvrzujícími hodnocení Washingtonu, že Assad je nebezpečně blízko k rozhodnutí použit chemické a biologické zbraně způsobem, který by strhl regionální konflikt.

Izrael, Turecko a Jordánsko by byly na tomto seznamu prvními cíli.

Okamžitě po této hrozbě, jak se DEBKAfiles dovídá od svých vojenských zdrojů, nastalo urychlení pohybů ruských válečných lodí přijíždějících k Sýrii, aby zde čelily potenciálnímu Západnímu, arabskému a izraelskému útoku na tuto obleženou zemi.

Ruský ministr obrany, který jen zřídla vyzrazuje pohyby ruských ozbrojených sil mimo jejich hranice, už ve středu 25. července brzy ráno oznámil, že flotila ruských válečných lodí proplula Gibraltarskou úžinou a vstoupila do Středozemního moře.

Flotilu vede proti-ponorková a proti-letecká válečná loď Admirál Čabarenko a sestává z dalších tří plavidel nesoucích ohromné množství ruské námořní pěchoty. Tato flotila bude mít rande s ruskou flotilou, co se Středozemním mořem potuluje již od 21. července po oddělení od ruské Černomořské flotily a sestává z fregaty Smetivy a velkého vyloďovacího plavidla s dalšími ruskými mariňáky. Tato skupina očekávala hlavní síly, které jsou před příjezdem k Sýrii.

Skutečnost, že Rusko hromadí ohromné počty mariňáků u syrského pobřeží vypadá na to, jako by uvažovali o přistání na syrské půdě, což je kartou, se kterou Moskva hraje. Ruský kontingent námořní pěchoty, jak DEBKAfiles říkají její zdroje, bude stát připraven – buď aby přišel na pomoc Assádovu režimu nebo aby posloužil jako vyjednávací nátlaková síla k dosažení dohody na poslední chvíli mezi Moskvou a Washingtonem, aby ukončily tuto válku zřízením nadnárodního vojenského režimu v Damašku, jehož zřízení bude dohodnuto mezi nimi a Assadem.

Ministryně zahraničí USA Hillary Clinton tuto možnost naznačila v úterý 24. července, když řekla: „Věříme, že pro Assadův režim není příliš pozdě, aby se dal do plánování přechodu.“

Clintonová ale také hrozivým tónem naznačila, že situace se vyvíjí k vytvoření bezpečných zón v rebely kontrolovaných oblastech Sýrie. „Přebírají více a více území a to nakonec povede k bezpečným útočištím uvnitř Sýrie, které potom poskytnou základnu pro další akce opozice,“ řekla.

Clintonová nejmenovala potenciální ochránce těchto útočišť. Ovšem jelikož syrští rebelové trpí nedostatkem lidské síly, tak bude třeba povolat Západní, muslimské i arabské obránce, kteří sem budou povoláni.

Ve středu britské vojenské zdroje v Londýně uvedly, že se rychle blíží moment, kdy se do toho, co se děje v Sýrii, zapojí britské síly. Ani Irán a Turecko k tomu nejsou lhostejní.

Zástupce šéfa iránských Revolučních gard generál Masou Jazzayeri v úterý 24. července varoval, že Teherán nedovolí změnu režimu v Damašku, pokud dojde k intervenci nepřátel Sýrie, tak proti nim Irán tvrdě udeří. Tento iránský velitel poukázal prstem na Saúdskou Arábii a Katar s poznámkou, že USA a Izrael jsou v přední linii v mohutné kampani proti Sýrii, ta že ale bude odražena.

To bylo poprvé, kdy Teherán výslovně hrozil vojenskou intervencí v Sýrii.

Ve středu Turecko uzavřelo své hraniční přechody do Sýrie. Vojenské zdroje v Ankaře potvrdily, že masivní turecké vojenské síly jsou v pohybu směrem k syrským hranicím.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: debka.com

]]>