Je zvykem, že učitelé, politici a další veřejné autority mluví spisovně. Neočekáváme, že by mohli používat vulgární výrazy. V byznysu to chodí jinak. Klení je v okruhu obchodních partnerů obvyklé a někdy bývají používané výrazy dosti hrubé. Ve skutečnosti se mnoho podnikatelů vyjadřuje přesně jako Donald Trump. Děti se v Americe učí, že si nemají dělat nic z toho, co říkají ostatní děti. V angličtině je na to i dětská říkanka: „Sticks and stones may break my bones, but names will never hurt me“ (Hole a kameny mně můžou zlomit kosti, slova mi ale neublíží).


V americké předvolební kampani může Donald Trump nabídnout pouze slova, protože nikdy žádnou politickou funkci nezastával. Svá slova používá velmi efektivně, ale také s ohromnou dávkou kontroverze. The Economist napsal, že Trump musí být zastaven. Jeho výroky prý totiž ukazují, že není hoden toho vést jednu z nejvýznamnějších politických stran na světě, o Americe nemluvě.

Hillary Clintonová je oproti tomu velmi reprezentativní kandidátkou. Ví, jak se chovat a mluvit jako prezidentka. Spojené státy by se za ni nemusely stydět.

Na rozdíl od Trumpa má Clintonová za sebou politickou kariéru, která podle jejích kritiků vykazuje mnoho varovných znaků. V knize „Clinton Cash“ Peter Schweizer tvrdí, že během let působení Hillary ve veřejném sektoru Clintonovi uzavřeli nebo zprostředkovali stovky velkých transakcí s cizími vládami a jednotlivci. Některé z těchto transakcí jim osobně měly vynést miliony. Jinými slovy, za Clintonových byla americká zahraniční politika na prodej.

„Činy mluví hlasitěji než slova“ je variantou „sticks and stones“ pro dospělé. Většina amerických mainstreamových médií ale zřejmě zastává názor, že v dnešním světě není nic horšího než hlasitý rasista.

Erik Best

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Tento článek vyšel původně ve Final Wordu.  Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .