Diplomatické zdroje říkají, že v řídících centrech syrských raketových baterií hráli klíčovou roli při zachycení a sestřelení tureckého F-4E Phantom II ruští technici. Byli to ruští technici, kdo hrál klíčovou roli ve střetnutí a sestřelení tureckého bojového letounu syrskou protivzdušnou obranou před 10 dny, ohlásil britský Sunday Times. Diplomatické zdroje na Středním východě tomuto listu řekli, že zničení F-4E Phantomu II bylo rozhodnutím ve zlomku sekundy se záměrem varovat NATO, aby se drželo od syrské občanské války dál.

Byly citovány i zdroje z Izraelského letectva, jak říkají: „Vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby ti ruští experti, když rovnou nezmáčkli ten knoflík, byli přinejmenším vedle těch syrských důstojníků, co to udělali.“

Sestřelení tohoto letounu postrčilo Ankaru blíže k vojenské intervenci do Sýrie, jelikož turecká vojska s tanky byla poslána k hranici se Sýrií. Damašek odpověděl vysláním dvou tankových brigád k hranici.

Jako dlouhodobý klient starého Sovětského svazu dostávala Sýrie čtyři desítky let od Moskvy sofistikovanou protivzdušnou obranu a president Vladimír Putin na ni nahlíží jako na posledního přítele v arabském světě, říkají zdroje opozice.

Mezinárodní konference, která proběhla v neděli v Ženevě, přijala OSN zprostředkovaný mírový plán pro Sýrii, ale jak vidno Rusko a Čína pořád podporují prezidenta Bašára Assáda.

USA už byly nuceny vycouvat od svého požadavku, aby byl Assád popraven, v naději, že tento ústupek podnítí Rusko, aby vyvinulo větší tlak na svého dlouhodobého spojence, aby ukončil to násilné potlačování, o kterém opozice říká, že si už vyžádalo 14 000 životů.

„Určitě to nese ruský otisk prstu,“ řekl diplomat Sunday Times. Shrnul také ruský vzkaz: „Sýrie není Libye a jakýkoliv pokus uvalit na Sýrii ‚bezletovou zónu‘ se střetne s jednou z nejstrašnějších obran na světě, a jakéhokoliv útočníka přijde hodně draho.“

Rusko před třemi lety dodalo Sýrii pokročilé Pantsir-S1 (SA 22 Greyhound) s 36 odpalovacími rampami, říká zpráva. Panuje domněnka, že ruští specialisté Syřany vycvičili a diplomaté říkají, že někteří z nich jsou pořád umístěni v řídících střediscích raketových baterií.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: ynetnews.com

]]>