V roce 2011 NATO pod vedením USA rozvrátilo nejrozvinutější zemi Afriky. Libye pak zůstala ohniskem násilností a chaosu a teď ji ohrožuje ISIS. Washington pomohl ISIS zařídit si předmostí v Sirtě jako v odrazovém můstku k rozšíření do dalších oblastí – jelikož je to konstruováno kvůli libyjské ropě, tak je možná jen otázkou času, než se nad nimi zmocní kontroly, aniž by vzniklo nějaké úsilí je zastavit. Sirta je bránou k několika významným ropným polím a rafinériím dále na východ.


Bojovníci ISIS na ně útočili, než některá zabrali. Jejich propaganda tvrdí: „Sirta nebude ničím menším než Raqqou,“ tj. samozvaným hlavním městem Sýrie.

V polovině prosince se jejich rivalové v Tobruku a Tripoli dohodli na zformování jednotné vlády i přesto, že četné kmenové skupiny toto uspořádání činí přinejlepším dost vratkým.

Přestože libyjští činitelé odmítají USA vedenou bombardovací kampaň anebo pozemní operaci, tak zprávy poukazují na plán k vyslání asi 1 000 britských speciálních sil pod záminkou boje proti ISIS, k nimž se přidají další tisíce amerických, francouzských a italských vojáků bojových jednotek.

V pondělí měl britský Daily Mirror titulek, „(speciální síly) SAS zahájily ofenzivu koalice k zastavení úchvatů ropy v Libyi Islamistickým státem,“ kde se uvádí:

[quote align="center" color="#999999"]

„(Záminkou) je zastavit postup 5 000 extremistů (ISIS), kteří zabrali více než tucet významných ropných polí, čímž se finančně napakovali na válku,“ se záměrem zmocnit se „hodnotné libyjské ropné rafinerie v Marsa al Brega, „tj. největší v Severní Africe, ležící mezi Sirtou a Bengházím, což když se povede, jim poskytne kontrolu nad skoro veškerou libyjskou ropou. [/quote]

USA vedené síly NATO mají v úmyslu v Libyi operovat ilegálně – bez autorizace vlády nebo Radou bezpečnosti.

[quote align="center" color="#999999"]