Komentátor: Jsme my opravdu těmi, kdo může za problémy Evropy, jak o nás ten chlap říká? Pozvěme si sem Nigela Farage, který je vůdcem Strany nezávislosti Spojeného království. Je mi potěšením povídat si s tebou, Nigele. My jsme si asi tak v uplynulém týdnu přehrávali tvoje klipy spolu se spoustou dalších lidí. Tak co si myslíš o tom tvrzení, že nynější problémy Evropy jsou chybou Spojených států?

Farage:

Pamatujte, pamatujte, že ten ťulpas je idiot. Myslím tím skutečného, naprostého idiota. No a já…

Jó, úplně bych vám to zapomněl říct – je to taky komunista. Protože, když byl student, byl fakt příznivcem, a to si opravdu nedělám legraci, předsedy Maa. Což je zrovna jedna z nejextrémnějších forem komunismu, která kdy existovala. Ten chlap je poblouzněný idiot. Já v Evropském parlamentu dělám, co můžu, abych to vytroubil do světa. On teď ale v tomto krátkém maličkém prohlášení dokázal, že všechno, co o něm říkám posledních osm nebo devět let, je naprostá pravda.

Podívejte, my všichni víme, že v Clintonově období, když Greenspan vedl Fed, se udělaly určité velikánské chyby týkající se bankovnictví, a některé z těchto neduhů se za Clintona rozšířily i do jiných zemí včetně Evropy. Ale důvodem, že je euro ve stavu, v jakém je, je to, že zbaštili úplně umělou měnu ze zemí, které spolu nikdy neladily, a jako vrchol tomu nasadili korunu břemenem regulačních nákladů, nadměrnými regulacemi legislativy životního prostředí a pracovního práva, které už části Evropy dohánějí, aby se staly zeměmi třetího světa. Takže víš, Ameriko, ty za to nemůžeš.

Komentátor:

Upřímně, nebyla to záležitost, kvůli které bych nespal.

Ale navíc k tomu všemu tu teď máme ještě ty miliardy eur, stovky miliard eur, co tečou do výkupů z dluhů. Kam všechny ty prachy jdou?

Farage:

No to, co se v podstatě děje, je, že protékají vládami a tečou přímo zpět k bankám od těch členských států, které ty peníze daly v první řadě. Je to zvláště do očí bijící u Španělska. Jedinými držiteli španělských dluhopisů jsou španělské banky. A tak Evropská komise a Evropská centrální banka dávají peníze španělským bankám, aby vykoupily španělskou vládu.

Poslouchejte, celá ta věc je přeci gigantická pyramidová hra. Jsou to pořád ty samé prachy obíhající v kruhu kolem a kolem … A jednoho dne se tahle celá záležitost položí.

Komentátor:

No, i když je to pyramidová hra, tak místo, aby oběťmi byli soukromí investoři, jsou to daňoví poplatníci, kteří proplácí z těchto vykoupení účty, protože – jak říkáš – jediní vykoupení jsou držitelé dluhopisů, což jsou banky.

Takže ještě jednou! Je to daňový poplatník střední třídy, co vykupuje miliardáře. Je to tak?

Farage:

Ano, je to tak. Proto teď vidíme začátek skutečné demokratické revoluce, která probíhá po celé severní Evropě. Zrovna před osmnácti měsíci ve Finsku, podle všech měřítek ve velice konzervativní zemi úplně nová konzervativní strana vedená mým přítelem téměř zvítězila ve všeobecných volbách. I v Holandsku to vidíme, kde se blíží zářijové volby, více než 50% stran účastnících do voleb chce ve skutečnosti vystoupit z Evropské unie. – Ne jen z eurozóny! – A když se podíváte na tuhle zemi, vidíte moji stranu – UKIP. Ta už v průzkumech předběhla liberální demokraty a stává se skutečnou vyzyvatelkou jak intelektuálně, tak i co se týče voličstva, konzervativní vládě! Je to obrovská, ohromná změna, která se v Evropě odehrává. A je to tak nyní proto, že nás vedla skupina v podstatě exkomunistů směřující k naprosté zkáze.

Komentátor:

No, jen maličko k tomu evropskému socialismu – mimochodem máme tu kousek vašeho kréda, vaší Strany nezávislosti, a tam říkáte – cituji:

„Věříme v minimální nezbytnou vládu, která chrání osobní svobodu, podporuje ty, co jsou ve skutečné nouzi, bere si jen tak málo našich peněz, jak je to jen možné, a neplete se nám do životů.“

V podstatě to zní dost libertariánsky. Je to krátké vystižení toho, co jste?

Farage:

Zcela jasně. Fakticky, až tohle interview skončím, půjdu a dám si na to panáka, protože víš, o to nám jde.

Poslouchej, poslouchej – všechny ty důkazy, co jsme tu v našem časovém pásmu za celou tu dobu viděli během posledních 50 let, byly něco na způsob Sovětského svazu, který věřil na centrální správu a myslel si, že na parlamentní demokracii nezáleží, věřil,  že dobře vzdělaní byrokraté ví lépe než my „chudí rolníci“, jak bychom své životy měli vést nejlépe.

Viděli jsme ale Sovětský svaz, jak se zhroutil a vyhořel – ekonomicky, demokraticky a všemi ostatními způsoby. A upřímně, pokud to lidi šokuje, je mi to líto, ale to, co jsme v Bruselu dělali – s Barrosem a s tím dalším šaškem Van Ropuyem, kteří se kolem toho motali, bylo ve skutečnosti nové budování podle modelu centralizované nedemokratické vlády řízené byrokraty směřující ke stejným problémům, a proto si nemyslím, že by to šlo nějakým způsobem upravit nebo změnit či zlepšit … Věřím, že to musíme zbořit a vrátit se k Evropě demokratických, suverénních, národních států a obchodovat. Ne každý s každým, ale zase s ohledem na skutečnost, že žijeme v globální ekonomice.

Komentátor:

Nigele, jak dobře víš, od roku 2010 tu máme převratnou změnu našeho politického systému, dramatické přesuny moci převážně pod vlivem lidí, kteří mají podobné ideje, jež jsem právě zmínil jako vaše krédo. Kdy si myslíš, že se vy hoši dostanete do vedení a zvítězíte někde ve volbách?

Farage:

Poslouchej! K tomu nedojde přes noc. Chce to svůj čas. Je to více otázka evoluce než revoluce. Určitě na severu Evropy. Ale myslím si, že i holandské volby v září budou opravdu velice významné. Myslím si, že Holandsko bývalo tradičně zemí velice pro EU a pro euro, a teď najednou tvrdě pracující lidé v Holandsku říkají: „Proč bychom měli navěky podepisovat prázdné šeky?“ Abychom se dali do vykupování Řecka, ne jen jednou, ale dvakrát, a teď nám říkají, že to bude velice brzké třetí vykoupení. A lidé prohlašují: „My nejsme proti Řekům. My těm lidem nepřejeme nic zlého. Ale určitě je lépe uznat, že Řecko by mělo euro opustit, devalvovat a znovu si vybojovat svou konkurenceschopnost. No, myslím si, že září bude velice důležitý okamžik – sledujte holandské volby.

Komentátor:

Nigele Faragi! Přijď prosím zase, bylo fajn si s tebou povídat. Tohle je čelní představitel Strany nezávislosti Spojeného království.

]]>