Americký prezident Joe Biden po útocích v Kábulu prohlásil, že „zásadně“ přijímá odpovědnost za vše, co se v Afghánistánu stalo. Uvedl, že evakuace bude navzdory útokům pokračovat. (Foto: Flickr)

„Za všechno, co se stalo, nesu zásadní odpovědnost,“ řekl.

Kromě toho uvedl, že američtí vojáci mohou a měli by opustit Afghánistán do 31. srpna. 

„Byl jsem v neustálém kontaktu s naším vojenským vedením, s veliteli na místě. Dali nám jasně najevo, že tuto misi můžeme a musíme splnit, a my ji splníme. To je rozkaz, který jsem vydal,“ řekl Biden během projevu k útokům u kábulského letiště.

Dodal, že evakuace bude navzdory útokům pokračovat. 

„Budeme v tom pokračovat, pokud nedojde k nějaké výjimečné změně,“ zdůraznil Biden.

Americký prezident Joe Biden také vydal rozkaz k přípravě útoků proti vůdcům a objektům odnože Islámského státu (IS-Chorásán), která je obviněna z bombových útoků poblíž kábulského letiště.

„Nařídili jsme našemu velení, aby vypracovalo operační plány k úderu na prostředky, vedení a zařízení IS- Chorásán. Budeme reagovat důrazně a přesně v čase a na místě, které si sami zvolíme,“ řekl Biden.

Zdůraznil, že osoby odpovědné za útok budou nalezeny a potrestány. USA, jak ujistil Biden, najdou způsob, jak se k nim dostat.

Ve čtvrtek došlo ke dvěma výbuchům poblíž kábulského letiště, jeden z nich poblíž hotelu Baron, kde se podle médií shromažďovali cizinci, včetně občanů Velké Británie a USA. První výbuch provedl sebevražedný atentátník, po němž následoval výbuch bomby umístěné v autě.

Média s odvoláním na prohlášení Islámského státu uvedla, že se k útoku na letiště přihlásila tato v Rusku zakázaná skupina. Spojené státy se domnívají, že se na útocích podílela odnož IS (IS-Chorásán). Později došlo v Kábulu k několika dalším výbuchům. Americká armáda vysvětlila, že šlo o řízené výbuchy.