Přesně před týdnem jsme varovali, že Turecko má, co se týče jednání s rozzuřeným ruským medvědem, děsivě natěšeným, že Ankaře život po Erdoganově drzém sestřelení ruského Su-24 u syrské hranice, pěkně osladí, jeden trumf. Turecko, jak jsme vysvětlovali, by mohlo uzavřít Bosporský průliv, čímž by Moskvě odřízli jednu z klíčových zásobovacích tras do Latakie. Podali jsme vysvětlení, že takovýto krok by byl nejspíš ilegální vzhledem k Dohodě z Montreux z roku 1936, ale jak uvedl Sputnik, „v časech války by průchod válečných lodí zůstal výlučně na uvážení turecké vlády.“


A opravdu to vypadá, že Moskva bere otázku Bosporu dost vážně, protože, jak jen před pár hodinami ohlásil Hurriyet, když v sobotu úžinou proplouvala ruská válečná loď Car Kunikov, stáli ruští vojáci na palubě s připravenými z ramen odpalovanými protileteckými raketami.

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu na to reagoval: „To, že se ruští vojáci během proplutí ruské válečné lodi předváděli s raketomety nebo něčím podobným, je provokací. Když si takové hrozivé situace všimneme, přijmeme nezbytnou odpověď.“ Opravdu.

A mezitím spustily kotvu u istanbulského pobřeží Sarayburn tři válečné lodi NATO: portugalská F-334 NRP Francisco de Almeida, španělská F-105 ESPS Blaz de Lezo a kanadská FFG-338 HMCS Winnipeg.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

[quote align="center" color="#999999"]

Nové informace o demokracii ohrožujících experimentech elektrické stimulace mozku.

První tištěné periodikum na světě, které se nebojí zveřejnit výzkumy kryté státním tajemstvím, je právě v prodeji v Česku i na Slovensku.

2015 – LISTOPAD / MŮŽEME MÍT SUPERPOWER?

…[/quote]