V pondělí 18. června středovýchodní napětí kolem Sýrie opět vystřelilo do výšin, když polooficiální íránská zpravodajská agentura Fars ohlásila, že v Sýrii proběhne spojené rusko-čínsko-íránské vojenské cvičení. Bylo popsáno jako „největší svého druhu, jaké kdy bylo na Středním východě uspořádáno“ s účastí 90 000 vojáků, 400 letounů a 900 tanků. Jako součást těchto příprav ohlásil Peking, že požádal egyptské úřady o povolení koncem června proplout Suezským kanálem 12 válečným lodím, které směřují do syrského přístavu Tartus, kde má Moskva základnu svého námořnictva a námořní pěchoty.

DEBKAfile už počátkem tohoto týdne ohlásila, že do Tartusu směřují ruská plavidla válečného námořnictva s námořní pěchotou na palubě. Íránská média svůj příspěvek ke společnému cvičení podrobně nerozvedla.

DEBKAfile zdůrazňuje, že to bude poprvé, kdy byla vůbec podstatná ruská a čínská vojenská síla vyslána do Sýrie nebo vůbec kamkoliv na Střední východ. Znamená to, že tyto dvě mocnosti jsou připraveny bezostyšně předvádět své partnerství s armádami Íránu a Sýrie a od čínské vojenské přítomnosti v této obléhané zemi se očekává, že odstraší Spojené státy od vedení vojenských operací proti Bašáru Assádovi a jeho režimu. K této zprávě není připojeno žádné datum, ale cvičení by se zřejmě mohlo odehrát před koncem měsíce.

V Teheránu byly oznámeny vojenské manévry velkého rozsahu hned v první den rozhovorů o jaderné krizi mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi v Moskvě, což je jejich třetí pokus vyřešit tuto krizi diplomaticky. Ovšem ruské a íránské zdroje blízké těmto rozhovorům byly o jejich pokroku pesimistické. Člen íránské delegace si stěžoval, že atmosféra byla drsná a nekonstruktivní. Ruský zdroj neviděl žádný způsob k překlenutí mezi rozdílnými hledisky Západu vedeného USA a Teheránu, když se tyto strany v pondělí zase sešly.

DEBKAfile rovněž poznamenává, že tohle velké spojené cvičení Ruska, Číny a Íránu „na moři, ve vzduchu i na zemi na syrské půdě“ bylo uvolněno k publikaci krátce před tím, než se má americký prezident Barack Obama setkat s ruským prezidentem Vladimírem Putinem na summitu G20 v Mexiku.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: debka.com

]]>