Obyvatel čínského města Šen-Čen udělal cihlu ze smogu, do kterého byl zahalen Peking. Informoval o tom portál People's Daily Online. Aby vyrobil jeden blok, strávil muž v hlavním městě Číny 100 dní. Celou tu dobu pomocí průmyslového vysavače sbíral ze vzduchu částice špíny v místech největší koncentrace lidí, včetně největšího na světě náměstí Tchien-an-men Kuang-čchang (Náměstí nebeského klidu).

Přístroj mohl pracovat bez nabíjení po dobu čtyř dnů, během nichž do sebe stačil nasáknout tolik prachu, kolik se každodenně usazuje v plicích přibližně 62 obyvatel Pekingu.

Poté, co potřebný objem prachu byl získán, muž na speciálním zařízení stlačil částice do tvaru cihly. Podle jeho slov může být nový materiál použit ve stavebnictví.

Mladý muž se přiznal, že nápad vznikl v jeho hlavě v roce 2013, když místní média informovala o vysoké úrovni znečištění vzduchu v Pekingu mikroskopickými částicemi PM2,5, které pronikají většinou filtrů a masek, a jak se předpokládá, usazují se v plicích. Svou akcí chtěl upozornit na tento problém. „Tím, že vyčerpáváme zdroje, změníme sami sebe v prach", domnívá se.

Zdroj:  snews.com