Tak další kouše hlínu. Země č. 4, Španělsko, dostává výkup z dluhů a my samozřejmě víme, že v tom není poslední. Ale tento víkend jsem se i tak divil, protože nám něco ušlo. Kvůli tomu, co vypadlo ze španělského ministerského předsedy Rajoye, který řekl, že tenhle výkup z dluhů ukazuje, „jak je eurozóna úspěšná“. Když jsem ho tak poslouchal v předchozích několika týdnech, když nám oznamoval, že k výkupu z dluhů nedojde, nabyl jsem z jeho překrucování a vytáček pocitu, že se jedná o nejnekompetentnějšího vůdce v celé Evropě.

A to už něco znamená, protože je tu v tom opravdu tvrdá konkurence. A opravdu, každá jednotlivá předpověď od vás, pane Barroso, byla špatně, ale i tak vás drahý starý Van Rumpoy přeci jen ještě předběhl, ne? Protože když tu byl naposledy, tvrdil nám, že už zahýbáme za roh a že krize eura je tedy za námi a že se nemusíme trápit tím, že by se vrátila a zase nás navštívila.

Vzpomínám si, jak jsem tu byl před deseti lety a poslouchal jsem zahájení lisabonské agendy. Říkali nám už podvacáté, že s eurem budeme mít plnou zaměstnanost, euro bude ve skutečnosti konkurenceschopnou a dynamickou lokomotivou táhnoucí svět. Podle všech objektivních kritérií euro zkrachovalo a ve skutečnosti je to číhající nadcházející katastrofa.

Víte, že tato dohoda věci zhoršuje, nezlepšuje je. Do španělského bankovního systému se vkládá 100 miliard a dvacet procent z těchto peněz pochází z Itálie. A podle této dohody musí Italové půjčit španělským bankám za 3 procenta, ale aby ty peníze dostali, musí si je na trhu půjčit za 7 procent. To je geniální, že?! Opravdu brilantní!

To, co s tímto balíčkem děláme, je, že ve skutečnosti země jako Itálie doháníme k tomu, aby je samotné bylo nutno vykupovat. Navíc uvalujeme další navýšení španělského národního dluhu o deset procent a já vám říkám, i každý bankovní analytik vám řekne, že 100 miliard španělský problém nevyřeší. Bylo by zapotřebí asi tak více než 400 miliard.

A s tím, jak se Řecko potácí na pokraji propasti stažení se z eura, je od okamžiku odchodu Řecka skutečným slonem v porcelánu to, že ECB – Evropská centrální banka – už fakticky zkrachovala. Ta už to má za sebou. Má nedobytné pohledávky 444 miliard euro u vykupovaných zemí. Aby se to spravilo, potřebujete vytáhnout další hotovost z Irska, Španělska, Portugalska, Řecka a Itálie, a ty z nich přeci nemůžete dostat, nebo snad ano?

To je totální a naprostý krach. Tato loď – ten evropský Titanic – teď už do toho ledovce narazila a bohužel jednoduše nemá dost záchranných člunů.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

]]>