Rusko posílá zdokonalené protiletadlové raketové komplexy S-400 Triumf k hranicím NATO, a toho by se měly Spojené státy obávat, píše pozorovatel časopisu National Interest. V tomto týdnu některá masmédia s odvoláním na prohlášení náčelníka tiskové služby Západního vojenského okresu plukovníka Olega Kočetkova oznámila, že v Západním vojenském okruhu Ruska roste počet protiletadlových raketových komplexů S-400 Triumf a protiletadlových raketových a dělových komplexů Pancir-S. Podle informace pozorovatele ohrožuje tato skutečnost převahu NATO ve vzduchu.


„S-400 je nejpokrokovějším systémem protiraketové obrany, a jejich rozmístění podél hranice s NATO může zpochybnit schopnost aliance dominovat v případě konfliktu s Ruskem", praví se v článku.

Jak vysvětlil vojenský expert Robert Farley, má baterie komplexů S-400 ve výzbroji rakety tří typů určených pro zasažení vzdušných cílů v různé výšce. Maximální bojový dolet rakety země-vzduch dosahuje 400 kilometrů, rakety kratšího doletu však nahrazují tento nedostatek větší rychlostí a lepší schopností ničit pohyblivé cíle. S-400 mohou také sestřelovat balistické rakety.

Podle informace experta, rozmístění S-400 v Kaliningradu by mohlo ohrožovat vzdušné operace NATO v Evropě. 

„V případě války mohou S-400 a jiné podobné systémy hned v prvních dnech neutralizovat letectvo NATO a ochromit hlavní vojenské síly Západu", podotkl Farley.

Na nedávném fóru Armáda 2015 prezident RF Vladimir Putin prohlásil, že nové mezikontinentální balistické rakety, které doplní v r. 2015 složení jaderných sil země, budou moci překonávat jakékoli systémy protiraketové obrany. Celkem bude do složení jaderných sil RF v r. 2015 zařazeno přes 40 nových mezikontinentálních balistických raket .

[quote align="center" color="#999999"]

  • www.VEDOMI.cz
  • [/quote]

    Zdroj: sputniknews.com