USA už nejsou demokracií, protože politická rozhodnutí, která přijímá vedení země, už neslouží občanům, ale zájmům hrstky osob představujících tzv. ekonomickou elitu. Tento závěr princetonských vědců označuje německý list Deutsche Wirtschafts Nachtrichten (DWN) za „ohromující". Výsledky výzkumu, který provedla jedna z nejstarších a nejprestižnějších amerických universit, jsou „důležité z pohledu zahraniční politiky: pokud se Amerika vměšuje do nějakého konfliktu, jako, například, nyní do konfliktu s Ruskem, tak vláda USA tak nečiní v zájmu amerického lidu, ale v zájmu komerční výhody", píše list.


Hlavním výsledkem výzkumu je to, že politická a občanská uskupení zastupující zájmy Američanů, a také většina samotných amerických občanů, „mají jenom minimální vliv na politiku své země, ale spíše nemají vliv žádný", cituje DWN autora výzkumu Martina Gilense, který ho provedl společně s Benjaminem Pagem ze Severozápadní university.

Vědci, kteří prostudovali obrovské množství sociologických průzkumů, došli k závěru, že hlavní princip americké ústavy spočívající v podřízení moci vůli většiny, není v praxi nijak realizován.

[quote align="center" color="#999999"]

„Naše analýza ukazuje, že většina Američanů má na politiku zcela nepatrný vliv. Rozumí se, že Američané mají právo hlasovat, svobodu slova a svobodu shromažďování. [/quote]

Nicméně, protože státní moci dominují mocné ekonomické organizace a malá skupina vlivných politiků, vyvolávají nároky Ameriky na to, aby byla považována za vzor demokratické společnosti, značné pochybnosti", píše Gilens.

Závěry vědců se musí stát vážným varováním pro evropské vůdce, domnívá se list. Problémy a konflikty, se kterými se dnes svět střetává, jsou v mnohém způsobeny politikou USA, která už dávno obsluhuje zájmy omezeného okruhu osob.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj: sputniknews.com