Sotva měsíc od jejich dodání, první německá samohybná děla již na Ukrajině přestala sloužit, uvádí zpráva německého časopisu Der Spiegel. (Foto: Flickr / ilustrační)

Kyjev minulý týden informoval německé ministerstvo obrany, že se na kanonech objevilo chybové hlášení a že několik z nich je třeba opravit. Podle Bundeswehru může být příčinou poruchy to, že Ukrajinci střílejí z děl intenzivněji, než je technika schopna.

To znamená, že zatížení nabíjecích systémů může být příliš vysoké. Dalším problémem může být, že vojáci údajně střílejí z jednotek na příliš velkou vzdálenost speciální municí; inteligentní granáty používané těmito děly byly určeny pro přesné zásahy na kratší vzdálenost.

Bundeswehr vysvětlil, že nesprávné používání zbraní mohlo přispět k jejich rychlejšímu opotřebení. Navzdory problémům však souhlasil s tím, že Ukrajině dodá další balíčky zbraní.

Vyzbrojování Ukrajiny Západem zároveň vyvolává několik problémů. Neomezený přísun zbraní může způsobit, že zbraně snadno skončí na černém trhu nebo se ztratí. Několik evropských zemí již varovalo, že zbraně byly příležitostně přesměrovány do jiných zemí. Například švédské úřady odhalily, že protitankové zbraně se již objevily v kruzích zločineckých gangů ve Švédsku.

Mezitím expert na bezpečnostní politiku Robert C. Castel upozornil na skutečnost, že západní zbraňové systémy – protitankové střely Javelin a protiletadlové střely Stinger – mohou být použity proti civilním a průmyslovým cílům stejně jako proti vojenským.

Podle něj je jen otázkou času, kdy budou mít tyto dodávky zbraní nezamýšlené důsledky. Tyto zbraně by mohly ještě po mnoho desetiletí číhat někde v Evropě jako moderní obdoba min a leteckých pum, které zůstaly ze světových válek, dodal.

Zdroj: rmx.news