Když v polovině 80. let Red Hot Chili Peppers ještě byli neznámí předskokani, lidé je za jejich nekonvenční hudbu vypískávali. Jejich frontman se jednou otočil zády k rozlícenému davu, spustil kalhoty a poznamenal něco oplzlého o části těla. “Kdo je tady za kokoty?” zeptal se potom. “My už máme vaše peníze.” A stejně je to s Red Hot Čínou. Můžeme pískat, syčet nebo vykřikovat na téma Tibet, dětská práce nebo olovo v barvách, ale Číňané už mají naše peníze. A naše technologie. A naše duše závislých konzumentů. Ne že by protesty byly úplně zbytečné. Alespoň se díky nim cítíme lépe.

Ale jak podotkl Václav Klaus, jakou lekci může dát Číně země se sto třicetkrát menším počtem obyvatel? Západ měl protestovat před 30-40 lety, dříve než cesta zpět zmizela v nenávratnu. Teď můžeme jen naříkat nad tím, že nikdo o naší situaci nechce mluvit tak upřímně jako Chili Peppers.

Erik Best

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek poprvé vyšel v anglickém znění v roce 2008. Poprvé přeloženo do češtiny.  Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .