Podle uznávaného ekonoma Paula Krugmana může euro skončit v průběhu několika měsíců. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii ve svém nejnovějším blogu pro deník The New York Times předpokládá velmi pesimistický scénář. Scénář nazval Stmívání a rozdělil jej do čtyř etap – jako první se zatáhne smyčka v Řecku a to už možná za měsíc. Totálnímu krachu eura v zemi "pomůže" politický chaos, který odstartovaly volby a neustálou neschopnost Atén se sestavením pevné vlády. Dodržování ekonomických opatření bude dělat Řekům i nadále velké problémy.

Krugman už před časem prohlašoval, že Řecko do eurozóny nepatří a odchod z ní navrhoval už před dvěma lety. Německý magazín Der Spiegel, zdá se, také změnil rétoriku – ten před časem Řecko hájil, dnes se na stranu Atén nepřidává.

K odchodu Řecka z eurozóny přispívají i výsledky parlamentních voleb, když strany podporující reformy a úsporná opatření nezískali v parlamentu většinu. Vláda, která by podpořila plány sjednané s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem pravděpodobně nevznikne a řecké problémy se tak znovu prohloubí.

Jörg Asmussen, člen Evropské centrální banky (ECB) upozornil, že pokud chce Řecko i nadále dostávat pomoc z EU, musí dodržovat dohodnuté ekonomická opatření. „Rozhodnutí zůstat v zóně jednotné měny je v rukou Řeků … Musí jim být jasné, že k programu rozpočtové úspornosti není alternativa,” zdůraznil Asmussen.

Pokud by Řecko přistoupilo na návrat k drachmě, nastal by masivní odliv peněz z italských a španělských bank, protože lidé by chtěli přesunout své úspory do Německa. Kolaps italských a španělských bank by podle Krugmana vedl k dalšímu odlivu peněz z Evropské centrální banky, které by měly problematické finanční ústavy zachránit.

Předpokládaný vývoj na trhu by postavil největší ekonomiku eurozóny před těžký úkol. Němci by se totiž museli smířit se zárukami za španělský dluh. Bývalý německý ministr financí Peer Steinbrück v rozhovoru pro německou televizi uvedl, že Evropa by si měla připravit plán B pro případ odchodu některé země z eurozóny. To podle něj znamená vytvořit si finanční rezervy, aby ostatní státy nestáhl „vír” šíření dluhové krize.

Konec eura je podle Krugmana záležitostí měsíců a ne let. „Mluvíme o měsících, ne o letech, aby se takový scénář odehrál,” uvádí Krugman.


Zdroj: deltaworld.org

]]>