Po útocích na zbrojovku Finmeccanica a daňový úřad Equitalia zvažuje italská vláda nasazení armády proti protestujícím, aby předešla další eskalaci politického násilí. K útoku na zbrojovku došlo v toskánském Livornu, na vchod závodu bylo vrženo několik Molotovových koktejlů, k jejichž vznícení naštěstí nedošlo, a způsobily jen lehké poškození vstupních dveří. V pátek obdržela římská pobočka úřadu dopis obsahující výbušninu, která ovšem podle expertů nemohla přivodit explozi. Také v dalších městech Itálie došlo k protestům před daňovými a finančními úřady.

V pátek několik stovek lidí demonstrovalo v Neapoli před místní pobočkou Equitalia a došlo zde k výtržnostem, přičemž demonstranti vrhali vajíčka, kameny, lahve a pytle odpadků proti zasahující policii, z nichž 12 bylo zraněno, a pokoušeli se vystavět barikády z kontejnerů na odpadky.

Tím vyvrcholily celotýdenní nepokoje, které začaly v pondělí v Janově pokusem o atentát na Roberta Adinolfiho, šéfa firmy Ansaldo Nucleare, na kterého bylo před jeho domem vypáleno několik střel z jedoucího motocyklu.

K pokusu o atentát se v pátek přihlásila skupina FAI (Federazione Anarchica Informale, Neformální Anarchistická Federace) a státní zástupce považuje toto přihlášení za autentické a závažné, jak sdělila listu La Repubblica ministryně vnitra Annamaria Cancellieri.

Vláda nyní zvažuje řadu opatření k zamezení eskalace dalšího násilí včetně nasazení armády, aby ochránila potenciální cíle dalších útoků.

Ministryně vnitra na čtvrteční tiskové konferenci ve věci bezpečnosti uvedla, že „jakýkoliv útok proti daňovému úřadu Equitalia bude považován za útok proti státu“.


Zdroj: spiegel.de

]]>